Wybór odpowiedniego projektu domu to ekscytująca przygoda, ale też duża odpowiedzialność, która rzutuje na przyszły komfort życia domowników. Projekty domów muszą być dopasowane do uwarunkowań działki, spełniać wymogi lokalnego prawa oraz odpowiadać na wymagania i potrzeby przyszłych mieszkańców. A to wszystko w dostępnym, przewidzianym przez Inwestora budżecie. Jak wybrać projekt domu, aby był ekonomiczny w budowie? Czy tańszym rozwiązaniem będzie dom z poddaszem, czy dom parterowy?
Na co zwrócić uwagę w projekcie, aby budowa domu z poddaszem lub parterówki była ekonomiczna?
Na finalne koszty budowy wpływa wiele parametrów, bez względu na to, czy Inwestor wybrał projekt domu z poddaszem, czy parterowy. Wszystko zależy od zastosowanych rozwiązań architektonicznych i stopnia ich skomplikowania.
Wybierając projekty domów, w tym także rozpatrując liczbę kondygnacji, należy wiedzieć, że projekt domu musi być przede wszystkim zgodny z przepisami lokalnego prawa – Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub Warunkami Zabudowy (WZ). Najbardziej popularne i możliwe do realizacji na większości działek w Polsce są domy z poddaszem użytkowym.
Powierzchnia domu, mimo powszechnej opinii, nie zawsze jest kluczowym kryterium wpływającym na koszty budowy domu. Mając na uwadze optymalizację wydatków, zarówno na etapie realizacji, jak i późniejszego utrzymania domu, nie tylko metraż ma znaczenie, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Biorąc pod uwagę kształt bryły, można przyjąć, że im prostsza, regularna i bardziej zwarta bryła, tym niższe koszty budowy, szybsze tempo wykonania robót, a także niższe koszty wynikające z utrzymania domu. Uproszczona forma sprzyja uzyskaniu wysokich parametrów energooszczędnych budynku. Podobnie, jeśli chodzi o rodzaj dachu. Najkorzystniejszym, jako najmniej skomplikowany i stosunkowo tani jest dach dwuspadowy. Im bardziej skomplikowany i rozłożysty dach, tym koszty mogą iść znacząco w górę. Porównując koszty budowy domów parterowych i domów z poddaszem użytkowym o zbliżonym metrażu można stwierdzić, że za sprawą mniejszej powierzchni zabudowy kalkulacja korzystniej wypada dla budynków z poddaszem. Parterówki wymagają większej działki, koszty realizacji podnosi też większa powierzchnia fundamentów oraz dachu i jego elementów wykończeniowych. Jeżeli powierzchnia budowanej parterówki jest niewielka, poniżej 100 m2, wówczas koszty budowy mogą być porównywalne z budynkiem z poddaszem użytkowym o podobnym metrażu.
Chcąc kontynuować minimalizowanie kosztów, ale jednocześnie zadbać o estetyczny i ciekawy wygląd domu, warto zastanowić się nad odpowiednim wykończeniem. W domach z poddaszem, ale także w projektach domów parterowych dobrze sprawdzi się tynk o różnych odcieniach i fakturach oraz materiały dekoracyjne, jak okładziny o strukturze drewna lub betonu. Takie rozwiązania są nie tylko ekonomiczne, ale także tworzą indywidualny charakter projektu.
Budowa domu z kosztorysem
Aby móc w pełni kontrolować budżet budowlany, a także monitorować postępy prac, warto zadbać o kosztorys budowlany. Oferowane przez ARCHON+ kosztorysy, dedykowane do poszczególnych projektów, zawierają wyceny sprzętów, materiałów i robocizny, a także „przedmiar robót”, czyli wykaz prac koniecznych do wykonania na każdym etapie budowy domu wraz z zestawieniami i ilościami poszczególnych materiałów, sprzętów, robocizny. To znacząco ułatwia proces budowy domu i pozwala wszystko precyzyjnie zaplanować.
Projekty domów tanich w budowie – własny dom w cenie mieszkania
Wśród bogatej oferty projektów Pracowni ARCHON+ została wyodrębniona specjalna kolekcja: projekty domów tanich w budowie, które powstają z myślą o optymalizacji kosztów realizacji. To pełna gama różnorodnych propozycji, a Inwestorzy znajdą pośród nich zarówno projekty domów z poddaszem, jak i projekty domów parterowych – domy o różnych rozwiązaniach funkcjonalnych oraz zróżnicowanej powierzchni użytkowej, dostosowane do każdego rodzaju działki. Koszty realizacji wielu z nich mogą być porównywalne do kosztów zakupu mieszkania.
Zapraszamy na www.archon.pl