Decyzja o zaciągnięciu kredytu będącego obciążeniem finansowym na wiele kolejnych lat powinna być dokładnie przemyślana i wykalkulowana w taki sposób, by na żadnym etapie harmonogramu spłaty nie stała się zbyt wielkim obciążeniem. Naturalnie, pewnych kwestii nie sposób przewidzieć, aczkolwiek warto doskonale przygotować się do tego kroku i wybrać ofertę, która faktycznie będzie jak najkorzystniejsza z perspektywy kredytobiorcy. Doradztwo kredytowe to rodzaj usługi, jakiej warto się przyjrzeć z bliska, zanim podejmie się decyzję wiążącą z bankiem na długie lata.
Dlaczego doradca kredytowy to dobry pomysł?
Z powszechnie dostępnych statystyk wynika, że kredyty mieszkaniowe stanowią ponad 60% wszystkich zadłużeń Polaków. To bardzo dużo. Niestety, większość ludzi nie posiada nawet podstawowej wiedzy na temat tego, jak pracują banki oraz na jakich zasadach udzielają tego rodzaju kredytów. Na ogół taka wiedza przychodzi w sytuacjach, kiedy już starają się o pozytywną decyzję. Taki stan rzeczy często kończy się korzystaniem z mniej korzystnych ofert.
Doradca kredytowy to osoba, do której warto udać się w momencie, kiedy kredyt na długie lata jest rozpatrywany jako nowa możliwość. To właśnie on będzie pośrednikiem mającym za zadanie skrupulatnie przejrzeć dostępne propozycje i wybierać najlepszą dla klienta. Robi to po wcześniejszym, bardzo dokładnym porównaniu oraz konsultacjach z różnymi instytucjami bankowymi.
Wiele osób dosyć sceptycznie podchodziło do tego rodzaju działalności, jednak można śmiało powiedzieć, że na przestrzeni kilku ostatnich lat sytuacja diametralnie zaczęła się zmieniać. Okazuje się, że coraz więcej osób pragnie skorzystać z usług profesjonalisty swobodnie poruszającego się po świecie bankowości. Ludzie pragną solidnego doradcy, z którego pomocą unikną dodatkowych kosztów i bez problemów dopełnią wszelkich formalności. Fachowiec sprawdza zdolność kredytową, szacuje realne możliwości i na podstawie zebranych informacji jest w stanie uzyskać dla klienta najlepszą ofertę. Może również negocjować z konkretnymi bankami, by zadziałać na jego korzyść. O co pytać doradcę kredytowego?
Pytania i odpowiedzi
W rzeczywistości, decydując się na doradztwo kredytowe, trzeba nastawić się na to, że to klient spotka się z pytaniami. Doradca musi dogłębnie poznać jego sytuację finansową Pytania wobec tego będą dotyczyły comiesięcznych zobowiązań, a także dochodu. Można powiedzieć, że pierwsza rozmowa ze specjalistą jest poniekąd finansową spowiedzią. Trzeba dokładnie opisać ten aspekt życia, ponieważ udzielone informacje stanowią podstawę do dalszego działania. Należy być szczerym i przygotować się na długą rozmowę, w której nie będzie miejsca na zatajanie żadnych faktów. Doradca działa w interesie klienta, dlatego musi wiedzieć, jak prezentuje się sytuacja.
Nie oznacza to jednak, że klient nie będzie mógł również zadawać pytań. Może, a nawet powinien. Musi dowiedzieć się, jakie jest doświadczenie doradcy kredytowego w tym zakresie uzyskania środków na wybrany cel. Warto także zadawać pytania, które zaspokoją ciekawość, zapewnią o fachowości wybranego specjalisty, a także pomogą rozwiać wątpliwości dotyczące technicznych aspektów procesu. Jak długo potrwają wszelkie formalności? Kiedy zostanie uruchomiona cała procedura? Jaka przedstawia się zdolność kredytowa klienta? Jak będzie przebiegała praca doradcy i na czym skupi się on w pierwszej kolejności? Każde pytanie ma sens, ponieważ niesie ze sobą dawkę wiedzy na temat własnej sytuacji.
Ponadto, doświadczony doradca wytłumaczy jakie wymagania należy spełnić, aby uzyskać kredyt. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie https://wybierzteraz.pl/jakie-wymagania-nalezy-spelnic-aby-uzyskac-kredyt-dla-spolki/.
Jak sprawdzić doradcę kredytowego?
Chciałoby się mieć pewność, że każdy doradca będzie rzetelnym i przyzwoitym fachowcem w swojej dziedzinie, który stanie na wysokości zadania oraz doprowadzi do satysfakcjonującego finału przedsięwzięcia. Trzeba się jednak liczyć z tym, że jak w każdej branży, również w tej istnieją pracownicy lepsi bądź gorsi. Warto korzystać z usług specjalistów w pewien sposób poleconych przez jego dotychczasowych klientów. To banalna, ale sprawdzona metoda, ponieważ nikt nie zarekomenduje eksperta, który nie wywiązał się ze swoich obowiązków.