Drukarka 3D

Drukarki 3D nie są nową technologią. Na rynku dostępne są już od wielu lat, natomiast nie da się ukryć, że dopiero w ciągu kilku ostatnich staniały do tego poziomu, że przeciętny pasjonat nowoczesnych technologii bez większego problemu mógłby sobie pozwolić na budżetowy model. Pojawia się jednak jedno kluczowe pytanie: czy drukarka 3D jest dobrą inwestycją i warto ją kupować, czy stratą pieniędzy, której należy się wystrzegać?

Zalety drukarki 3D

Drukarka 3D przede wszystkim może być świetną zabawą (ale też źródłem sporej ilości frustracji podczas kalibrowania jej i lawirowania w ustawieniach w taki sposób, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty). Z pewnością każdy fan nowoczesnych technologii z obcowania z nią będzie czerpał sporą frajdę, zwłaszcza na początku. Oczywiście, obsługa drukarki wymaga nieco nauki, aby robić to poprawnie i faktycznie tworzyć odpowiedniej jakości wydruki, ale nie trwa to bardzo długo.

Zakup drukarki 3D może być świetnym motywatorem do nauki modelowania 3D, na czym nawet można oprzeć swoją karierę zawodową. Jeśli jednak ktoś nie ma dużo czasu na samodzielne tworzenie modeli, nie ma problemu – tysiące gotowych projektów można pobrać całkowicie za darmo z Internetu.

Wśród nich znajdują się zarówno przedmioty użyteczne w domu, różnego rodzaju gadżety, a nawet usprawnienia do poszczególnych modeli drukarek 3D, które zwiększą ich wydajność. Więcej na temat druku 3D i oferowanych przez niego możliwości można przeczytać na Tech Polska, portalu technologicznym, który wielokrotnie poruszał ten temat.

Wady drukarki 3D

Do największych wad drukarki 3D należy długi czas oczekiwania na wykonanie nawet relatywnie małego wydruku. Nie jest to z pewnością dobra zabawka dla osób niecierpliwych. Kilkanaście godzin oczekiwania, gdzie w każdym momencie może coś pójść nie tak (na przykład wydruk może odkleić się od podłoża), nie dla każdego będzie świetną zabawą.

Co więcej, drukarka 3D nie jest szczególnie praktycznym gadżetem. Można za jej pomocą drukować użyteczne przedmioty, ale raczej chodzi tutaj o pewne drobnostki (figurki, podstawki pod smartfona, zagubioną klapkę do pilota od telewizora). Nie jest tak, że cokolwiek, co normalnie musielibyśmy kupić w sklepie, będziemy mogli sobie wydrukować i będzie to równie wytrzymałe.

Szczególnie chodzi tutaj o drukarki budżetowe, które z oczywistych względów mają znacznie ograniczone możliwości. Inaczej jest w przypadku profesjonalnych drukarek za kilkadziesiąt tysięcy złotych, na których drukuje się nawet sprzęt medyczny.

Czy warto kupić drukarkę 3D?

Jak widać, drukarka 3D ma zarówno szereg wad, jak i szereg zalet. To, czy warto ją kupić, zależy od tego, czego od niej oczekujemy. Jeśli jesteśmy cierpliwi i chcemy po prostu dobrze się bawić, powinniśmy być zadowoleni, ale jeśli sądzimy, że za kilkaset złotych wyposażymy się w mini-fabrykę czegokolwiek, co tylko zapragniemy, możemy się rozczarować.

Przed zakupem warto przeczytać rzetelne recenzje poszczególnych modeli na dobrym portalu technologicznym, takim jak Tech Polska. Już za stosunkowo niewielkie pieniądze (700-800 złotych) można obecnie kupić sprzęt, który powinien usatysfakcjonować początkujących.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here