Efektowna dekoracja okien – klucz do przytulnego wnętrza

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że odpowiednio dobrana dekoracja okien znacząco wpływa zarówno na funkcjonalność wnętrza, jak i klimat w nim panujący. Zasłony, firany, ale także karnisze i inne dodatki dopasowane do pozostałych elementów wystroju tworzą spójną aranżację. Jednocześnie obecność tkanin niesamowicie ociepla pomieszczenie, nadając mu przytulności. Dowiedz się, jak wykorzystać je przy urządzaniu mieszkania.

Rola firan i zasłon w nowoczesnych wnętrzach

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań ułatwiających zasłonięcie okien i kontrolę dopływu światła do pomieszczeń. Zasłony i firany to najstarsze z nich, jednak wciąż popularne nawet w bardzo nowoczesnych wnętrzach. To dlatego, że tekstylia nadają przytulności aranżacji, czyniąc ją przyjazną i zachęcającą do odpoczynku. Dostępność rozmaitych wzorów, kolorów i faktur umożliwia ich dopasowanie do każdego stylu wykończenia, a funkcjonalne karnisze podwójne umożliwiają ich wygodny montaż i użytkowanie, dodając jednocześnie elegancji całej aranżacji.

Karnisze jako ważna część dekoracji okien

Wybór określonego rodzaju i wzoru zasłon czy firan to podstawa dla stworzenia określonego klimatu, jednak nie wolno zapominać też o karniszach. Dostępne są modele mocowane zarówno do ściany, jak i sufitu, a także warianty umożliwiające montaż tekstyliów w różny sposób (szynowe, rurowe). W przypadku chęci jednoczesnego montażu zasłon i firan najlepiej sprawdzą się karnisze podwójne. Ciekawym pomysłem na ich wykorzystanie jest również powieszenie dwóch warstw zasłon, które następnie można efektownie udrapować.

To, jakie karnisze wybierzesz, będzie miało duże znaczenie dla ostatecznego odbioru aranżacji. Modele typu rurowego są przez wielu uważane za bardziej eleganckie, a także bardziej tradycyjne. Wariant szynowy jest nowocześniejszy, a także wygodniejszy w użytkowaniu. Sam w sobie zazwyczaj nie stanowi jednak ozdoby. Można to jednak zmienić, wybierając tzw. karnisze apartamentowe prezentujące bardzo wysokie walory dekoracyjne. Każde prowadnice można też zasłonić specjalną listwą maskującą, która może być dopasowana do wystroju wnętrza. W zależności od potrzeb zmieścisz za nią karnisze podwójne, a nawet potrójne – wystarczy odpowiednio rozplanować rozmieszczenie elementów.

Jak dopasować karnisze do wystroju wnętrza?

W sklepach znajdziesz karnisze w praktycznie każdym możliwym stylu. Jeśli chcesz dodać aranżacji nieco wytworności i klasycznego szyku, świetnie sprawdzi się model rurowy wykonany z drewna lub też w kolorze miedzi czy starego złota i z delikatnymi zdobieniami. Takie drążki świetnie sprawdzą się jednak również w nowoczesnym wnętrzu – wystarczy wybrać model o prostszym kształcie i o wykończeniu np. w kolorze srebrnym lub inox. Dostępne są zarówno karnisze podwójne, jak i pojedyncze utrzymane w takim stylu. Miłośnicy wnętrz glamour mogą do niego dobrać ozdobne zakończenia – np. kryształowe lub wysadzane połyskującymi kamieniami. Warto zwrócić jednak uwagę również na modele szynowe, a w szczególności tzw. karnisze apartamentowe, które idealnie komponują się z nowoczesnymi, eleganckimi wnętrzami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here