Ethereum

Ethereum to platforma oprogramowania typu open source, która koncentruje się na zdecentralizowanym i dynamicznym przetwarzaniu. Własna kryptowaluta, z której korzysta ten system, nazywa się Ether (ETH).

Czym jest Ethereum i jak działa?

Ethereum opiera się na tak zwanym łańcuchu bloków, czyli na tej samej podstawie technicznej co Bitcoin. Jednak Ethereum nie jest tylko kryptowalutą, ale oferuje również rozszerzone funkcje, takie jak inteligentne kontrakty. Jest zdecentralizowanym ekosystemem dla wszelkiego rodzaju projektów blockchain.

Ethereum jest alternatywą dla klasycznej koncepcji klient-serwer, która jest obecnie szeroko rozpowszechniona w Internecie. Dane są przechowywane centralnie na serwerach dużych firm internetowych lub w chmurze i są dostępne za pomocą różnych urządzeń w zależności od potrzeb.

Tak jak w przypadku każdej technologii blockchain, dane w Ethereum są rozproszone w sposób zdecentralizowany na urządzeniach na całym świecie, są publicznie widoczne i identyfikowalne. Zapewnia to integralność danych i sprawia, że ani Ethereum, ani danych nie można sfałszować.

Waluta cyfrowa Ether

Ethereum ma własną kryptowalutę: Ether (ETH). Jest to waluta cyfrowa, która działa podobnie jak znany Bitcoin i nadaje się do płatności w sieci lub jako inwestycja.

Jakie są zalety Ethereum?

Dużą zaletą Ethereum jest programowalność. Dzięki temu zdecydowanie wyróżnia się na tle Bitcoin, Litecoin i wielu innych.

Ethereum jest również znane jako „kryptowaluta 2.0”, przy czym Ethereum to znacznie więcej niż tylko kryptowaluta. Zdolność do organizowania ofert początkowych monet w celu finansowania projektów, programowania szerokiej gamy zdecentralizowanych aplikacji i tworzenia inteligentnych kontraktów czyni tę technologię tak wyjątkową. Na stronie https://jakikurs.pl/kryptowaluty/cena-ethereum/ znajdują się dokładne informacje oraz aktualna cena Ethereum.

Przykłady zastosowań

Dzięki programowalności platforma oferuje szczególnie szeroki zakres zastosowań i aplikacji. Z pomocą ICO, dApps, Smart Contracts i DeFi, dostępne są różne opcje, od pozyskiwania kapitału, przez proste aplikacje i gry, po rozbudowane projekty mające na celu zrewolucjonizowanie branży finansowej i wykorzystanie technologii blockchain.

ICO – początkowe oferty monet

Zwłaszcza w początkowym okresie po publikacji w połowie 2015 r. Ethereum był używany do ICO. Wśród inwestorów i użytkowników pasjonujących się technologią panowała istna „gorączka złota”.

Czym właściwie jest pierwsza oferta monet? To rodzaj crowdfundingu, za pomocą którego firmy lub twórcy projektów pozyskują kapitał w celu sfinansowania swojej działalności. ICO bardzo przypomina zatem pierwszą ofertę publiczną (IPO) lub klasyczną ofertę publiczną. W zamian nie dostaje się akcji do zainwestowania w pierwszą ofertę monet, tylko tokeny lub monety, dlatego ICO jest często określane jako „sprzedaż tokenów”.

Projekt Ethereum sam wyłonił się z ICO. W 2014 roku projekt zebrał pieniądze na rozwój. Było to łącznie około 18 milionów dolarów. W zamian inwestorzy dostali pierwsze wygenerowane jednostki kryptowaluty Ether. Ich wartość znacznie wzrosła w latach od pierwszej emisji i sprawiła, że ICO odniosło sukces.

dApps – zdecentralizowane aplikacje

Częścią Ethereum są również zdecentralizowane aplikacje – dApps. Są to programy, które nie są uruchamiane na centralnym serwerze, ale rozproszone w całej sieci. Ze względu na zdecentralizowany układ nie można ich wyłączyć.

Możliwe zastosowania dApps są ogromne. W ciągu pierwszych kilku lat po opracowaniu Ethereum jako programowalnej platformy dla zdecentralizowanych aplikacji powstało wiele dApps, w tym nieskomplikowane gry i poważne aplikacje z obszaru zdrowia, spraw społecznych i finansów.

DeFi – zdecentralizowane finanse

Wiele projektów opartych na Ethereum porusza temat zdecentralizowanych finansów (DeFi), a tym samym ma na celu zrewolucjonizowanie branży finansowej. DeFi oznacza usługi w sektorze finansowym, które są całkowicie zdecentralizowane i działają bez pośredników.

Celem wielu programistów DeFi jest digitalizacja i demokratyzacja różnych produktów finansowych za pomocą łańcucha blokowego. Projekty obejmują zarówno proste stablecoiny, jak i rozwiązania inwestycyjne w złocie oraz emisyjne i inwestycyjne platformy, a także usługi płatności kryptograficznych, które umożliwiają szybkie i tanie płatności kryptowalutami.

Dzięki użyciu inteligentnych kontraktów wszystkie procesy są cyfrowe i zautomatyzowane. W przeciwieństwie do zwykłych banków weekendy i godziny otwarcia nie mają żadnego znaczenia, DeFi są dostępne przez całą dobę. Pośrednicy i ich opłaty są w większości wyeliminowani, co znacznie obniża koszty transakcji, nie ma też ograniczeń dostępu dla osób w krajach rozwijających.

Zdecentralizowane systemy zwiastują przyszłość świata finansów

Specjalne właściwości w odniesieniu do ICO, dApps i Smart Contracts oraz wysoka elastyczność programowalnej platformy kryptograficznej sprawiają, że Ethereum ma uniwersalne zastosowanie.

Możliwa jest na przykład cyfryzacja i automatyzacja branży ubezpieczeniowej. Po osiągnięciu wieku emerytalnego prywatna emerytura lub ubezpieczenie na życie mogły być wypłacane automatycznie.

Możliwe jest również wykorzystanie dApps i inteligentnych kontraktów do zakładów sportowych.

Internet rzeczy to kolejny temat, dla którego platforma ma rozwiązania. Można sobie wyobrazić na przykład parkometry lub zamki, które automatycznie rejestrują przychodzące płatności, a następnie zwalniają miejsca parkingowe lub punkty dostępu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here