Fake news - podstawowe informacje

W dobie wszechobecnych mediów (Gazeta Rawicka, Życie Dąbrowy Górniczej) coraz częściej można spotkać się z nierzetelnie przygotowanymi informacjami. Nierzadko jednak, te tworzone są specjalnie. Najczęściej ich celem jest wywołanie sensacji, a pośrednim celem mogą być korzyści finansowe, polityczne lub prestiżowe. Mowa o popularnym zjawisku, jakim jest fake news.

Fake news – więcej informacji

W dobie mediów masowego przekazu trafia do nas coraz większa liczba wiadomości. Przez to też trudno odróżnić fałsz od rzeczywistości. Tu z kolei do gry wkracza fake news. Nie mogąc czegoś zweryfikować, ciężko jest oddzielić mit od prawdy. Fake news powstaje po to, by wzbudzić sensację. Nierzadko jest wynikiem chęci zdobycia popularności w mediach społecznościowych przez osoby, które w ten sposób chcą zyskać na popularności. Nie należy jednak winić obecności Internetu za powstanie fake news’ów, które wprowadzają w błąd statystycznych odbiorców. Warto sobie przy tym uświadomić, że fałszywe wiadomości były stosowane już wiele wieków wcześniej. Obecnie natomiast ich siła znacznie wzrosła. Właśnie z pomocą Internetu. Choć nie tylko. Zdarza się, że fake news jest także chętnie publikowany przez telewizję, prasę czy prezentowany w radiu. Podmiot publikujący nie zawsze osiąga bezpośrednie korzyści. Czasem robi to na zlecenie innych firm, polityków czy ludzi ze świata show biznesu.

Fake news – amerykański przykład

Fake news może mieć różne źródła. Spora ich część miała miejsce podczas kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych. Jeden z fake news’ów wskazywał, że papież Franciszek poparł Donalda Trumpa. Efektem były przeróżne reakcje. Z pewnością jeden z celów, czyli rozpopularyzowanie tej wiadomości, został osiągnięty. Również z pewnością część wyborców mogła pomyśleć, że to prawda. To z kolei mogło zaważyć na finalnych wynikach wyborów.

Fake news towarzyszył nam od zawsze. Teraz jednak jest coraz bardziej popularny. Dobrze jest zwracać uwagę na wiarygodność źródła. Trzeba też pamiętać, że nawet najbardziej sensacyjne doniesienia wcale nie muszą być prawdziwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here