Jedną z nieinwazyjnych metod fizykoterapeutycznych, która wykorzystuje efekt akustycznej fali, jest fala uderzeniowa. Stosuje się ją w przypadku leczeniu wielu schorzeń w tym między innymi w dolegliwościach bólowych w obrębie kręgosłupa i barku oraz przy zwyrodnieniach stawów i zapaleniu ścięgien. Zastosowanie, ze względu na właściwości terapii, są znacznie szersze. Fala uderzeniowa w Gdańsku działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i odprężająco. Na czym polega zabieg, jakie daje efekty i komu jest polecany?
Czym jest zabieg z wykorzystaniem fali uderzeniowej?
Fala uderzeniowa wykorzystuje zjawisko gwałtownego wzrostu ciśnienia. Wykorzystuje się ją do eliminacji różnego rodzaju dolegliwości bólowych i leczenia schorzeń w obrębie narządów ruchu. Fala uderzeniowa jako okresowe wahanie ciśnienia w szybkim tempie ulega rozproszeniu w przestrzeni. Kieruje się ją na objęte rehabilitacją miejsce na ciele pacjenta.
Dzięki fali możliwe jest przyspieszenie regeneracji tkanek oraz uruchomienie procesu tworzenia nowych naczyń krwionośnych, czyli tak zwanej angiogenezy. Metoda ta jest w pełni bezpieczna i nieinwazyjna. Fala uderzeniowa w Gdańsku to świetny sposób na pozbycie się bólu oraz wspomaganie kompleksowych działań rehabilitacji narządów ruchu.
Komu poleca się zabieg falą uderzeniową?
Zabieg ten polecany jest przede wszystkim osobom, które zmagają się ze schorzeniami takimi jak przewlekłe bóle kręgosłupa, barków i stawu biodrowego, zapalenia ścięgien czy łokieć tenisisty. Co więcej, zabieg z wykorzystaniem fali uderzeniowej może korzystnie wpływać na leczenie ostrogi piętowej, strzelającego biodra i tak zwanego kolana skoczka. Stosuje się go również przy dolegliwościach bólowych po różnego rodzaju urazach i przy podwyższonym napięciu mięśni. Aby osiągnąć zamierzone efekty, należy wykonać serię zabiegów, które działają stymulująco i przeciwbólowo.
Jak przebiega zabieg?
Do przeprowadzenia zabiegu z wykorzystaniem fali uderzeniowej potrzebne jest specjalne urządzenia, które emituje fale akustyczne. Przed rozpoczęciem leczenia należy ustalić, gdzie jest obszar największej tkliwości. W te miejsca kieruje się falę. Nierzadko konieczne okazuje się ustalenie miejsc objętych terapią poprzez wykonanie USG. Zabieg jest wykonywany bez znieczulenia. Jest też nieinwazyjny i trwa krótko, bo do około 10 minut. Czas zależny jest od zaawansowania schorzenia i wielkości obszaru, na jakim ma działań aparatura. Zanim przeprowadzi się zabieg, należy dopasować rodzaj fali, jej częstotliwość oraz głębokość, na jaką ma dotrzeć.
Jakie efekty daje fala uderzeniowa?
W efekcie leczenia falą uderzeniową eliminuje się dolegliwości bólowe. Co więcej, zabieg z wykorzystaniem fali uderzeniowej ma działanie łagodzące stany zapalne. Wykorzystuje się ją też jako formę rehabilitacji po urazach takich jak złamania. Pozwala ona na szybsze dojście do siebie i zwiększa wytrzymałość kości. Dzięki zastosowaniu fali uderzeniowej możemy walczyć ze zwapnieniem i innymi zmianami zwyrodnieniowo–wytwórczymi. Oprócz tego zabieg relaksuje, odpręża i może poprawiać ruchomość stawów.