Fotowoltaika jako sektor energetyczny w ostatnich latach znajduje się w fazie intensywnego rozwoju. Instalacje fotowoltaiczne służą do wytwarzania ekologicznej energii elektrycznej ze słońca. Obecnie występuje duży popyt na takie instalacje, szczególnie w gospodarstwach domowych.
Fotowoltaika – jak to jest zrobione ?
Najważniejszymi składnikami tych instalacji są panele fotowoltaiczne, które montuje się najczęściej na dachach budynków. Oprócz tego potrzebny jest inwerter sieciowy, którego rolą jest zamiana prądu stałego na prąd przemienny nadający się do wykorzystania w gospodarstwach domowych. Zakładana żywotność typowej instalacji fotowoltaicznej to okres dwadzieścia pięć lat. Warto wiedzieć, że z 1 kW można wyprodukować około 1000 kWh energii elektrycznej. Typowa instalacja z paneli nie jest także ciężka i nie stanowi zagrożenia dla dachu budynku. Panele umieszcza się na specjalnych konstrukcjach, które nie ingerują w dach. To jak dużą powierzchnię zajmą panele będzie zależało od mocy całej instalacji. Ta oczywiście nie jest z góry narzucona, tylko należy ja dobrać stosownie do potrzeb danego gospodarstwa domowego. Typowy panel to prostokąt o wymiarach 100 cm na 160 cm. Warto, więc zacząć od sprawdzenia zużycia energii elektrycznej, jakie było odnotowane w poprzednich latach.
Najbardziej wskazane jest by instalacje fotowoltaiczne na dachach montować w orientacji południowej. Jeśli nie jest to możliwe to wybiera się orientację wschód-zachód. W przypadku konstrukcji wolnostojących, umieszczanych na gruncie możliwy jest zmian kąta nachylenia. Można w takim wypadku w porze wiosennej i letniej zmienić kąt na bliższy poziomowi a zimą ustawiać zbliżony do pionu. Inna opcja ustawienia paneli słonecznych spowoduje znaczące straty ww uzysku rocznym z fotowoltaiki.
Montaż konstrukcji poprzedzony jest etapem projektowania instalacji fotowoltaicznej. Sam montaż jest krótki i nieskomplikowany, zwykle udaje się go zrealizować w jeden dzień. Warto pamiętać, że cała instalacja fotowoltaiczna składa się nie tylko z tego, co widzimy a więc części na dachu, ale także z części elektrycznej, która zwykle jest w kotłowni albo w garażu. W skład tej drugiej części wchodzą zabezpieczenia i inwerter i można to wszystko umieścić na jednym metrze kwadratowym ściany. Nie potrzeba, więc dużo dodatkowego miejsca. Niezbędna natomiast będzie wymiana licznika na dwukierunkowy. Jest to zadanie zakładu energetycznego. Wymiana jest bezpłatna i powinna odbyć się w terminie 30 dni. Od tego momentu nasza instalacja będzie mogła już działać. Klient staje się także, prosumentem, czyli kimś, kto nie tylko odbiera prąd, ale również osobiście go produkuje. Jest to wielka korzyść dla właściciela instalacji, bo od tego czasu zmiany cen energii elektrycznej przestają go dotyczyć. Współpraca z zakładem energetycznym jest bardzo wygodna. Energia, która nie jest od razu wykorzystana może być odesłana do sieci a następnie w momencie, gdy klient będzie miał za mało wyprodukowanej energii u siebie będzie mógł pobrać 80% odesłanej energii z powrotem.
Nie wszyscy wiedzą także o tym, że panele słoneczne nie lubią zacienienia. Trzeba wiec zadbać o to, by nie padał na nie cień komina czy sąsiadujących drzew. Trzeba pamiętać, że nawet w sytuacji, gdy zacienione będą pojedyncze ogniwa to traci na tym cała instalacja. Takie zacienione ogniwa nagrzewają się zbyt mocno i obniża się uzysk energii. Fachowcy wiedzą jednak jak zniwelować taki problem i stosują diody bocznikujące.
Osoby, które zakładają, że w przyszłości będą potrzebowały rozbudować swoją instalację mogą zamiast jednego falownika o mocy wysokiej zainstalować kilka małych, gdyż sprawi to, że przyszła rozbudowa będzie łatwiejsza.
Czy fotowoltaika się opłaca?
Wszyscy, którzy rozważają inwestycję w instalację fotowoltaiczną zastanawiają się czy to na pewno się opłaca. Gdy instalacja działa płaci się tylko symboliczną opłatę miesięczną za licznik. Mając darmowy prąd w domu można postawić na ogrzewanie elektryczne albo zrezygnować w kuchni z gazu z butli i używać kuchenkę elektryczną. W takiej sytuacji będzie można zaoszczędzić na innych rachunkach domowych, na przykład za ogrzewanie. Oczywiście o oszczędnościach możemy mówić dopiero po kilku latach, gdy zwróci nam się inwestycja. Średni czas zwrotu w domach jednorodzinnych to okres 7-10 lat, gdzie wiele zależy od tego, czy ktoś korzystał z dotacji rządowych albo samorządowych.”
Tekst powstał przy współpracy z portalem systemy-fotowoltaika.pl. Zapraszam do odwiedzenia naszego portalu z którego moga się Państwo dowiedzieć wszystkich najbardziej potrzebnych informacji o fotowoltaicznych systemach zasilania zarówno akumulatorowych jak i bezakumulatorowych zmniejszających rachunki za energię elektryczną. Panele słoneczne i fotowoltaika to aktualnie najbardziej prężnie i dynamicznie rozwijająca się dziedzina energetyczna w polsce w, którą warto inwestować.