przemysl spozywczy

Nie jest tajemnicą, że transport żywności odgrywa bardzo ważną rolę w łańcuchu spożywczym, bo to właśnie od niego w dużej mierze zależy zdrowie konsumentów. Ten wyjątkowy rodzaj transportu wymaga więc niezwykłej staranności i zachowania najwyższych standardów sanitarnych.

Podczas każdego etapu w procesie przewozu żywności, wszystkie elementy układów biorących w nim udział muszą posiadać odpowiednie certyfikaty. Dodatkowym wymaganiem jest fakt, że wszystkie moduły powinny być wykonane ze stali nierdzewnej AISI 304 i AISI 316. W polskim przemyśle spożywczym jest wiele sektorów, które w ramach transportu żywności wykorzystują urządzenia pneumatyczne. Mowa tutaj o takich branżach jak np. przemysł mleczarski, cukierniczy czy mięsny.

armatura gwintowana

Jednymi z najważniejszych norm pozwalających na działanie urządzeń pneumatycznych z pożywieniem, są normy FDA i NSF. Pierwsza z nich gwarantuje brak jakiegokolwiek negatywnego oddziaływania wykorzystywanych urządzeń na wytworzone towary oraz na zdrowie użytkownika. Norma NSF odnosi się natomiast do środków smarnych oraz technicznych. Warto jednak wspomnieć, że tworzywa spełniające zapisy NSF realizują także restrykcje FDA. Do elementów, które korzystają ze wspomnianych atestów i tym samym cechują się dużą wytrzymałością, można zaliczyć np. kompresory, przetworniki ciśnienia, napędy pneumatyczne, sprężyny gazowe, a także aparatura w formie manometrów i termometrów.

Dodatkowo warto zasygnalizować, że sprężone powietrze ma o wiele szersze zastosowanie na liniach produkcyjnych zakładów spożywczych. Mowa tutaj o takich czynnościach, jak chociażby procesy suszenia i chłodzenia oraz sam transport towaru.

W sytuacji, kiedy powietrze ma kontakt z żywnością powinno się używać sprężarek bezolejowych. Zapobiega to sytuacji, w której substancja oleista dostaje się do obiegu podczas procesu transportu substancji sypkich, takich jak mąka czy cukier. Sytuacja ta dotyczy również produktów półpłynnych i płynnych, gazów oraz chemikaliów. Należy również pamiętać o przewodach dla żywności, których istnieje wiele rodzajów. Powinny charakteryzować się one bezwonnością i nietoksycznością materiałów oraz zwiększoną wytrzymałością.

węże ssące w maszynie rolniczej

Do takich przewodów można zaliczyć węże ssawno-tłoczne, które nie posiadają w swoim składzie żadnych metali ciężkich, które mogłyby zagrozić żywności. Dla wspomnianych wcześniej produktów sypkich można zastosować elastyczne węże ssawne odciągowe, które są umocnione ocynkowaną stalą. Problemem mogą się wydawać alkohole, od których stężenia zależy wybór węży. Przy produkcji piwa, wina, a nawet czystego etanolu 96% używa się węży gumowych. Warto jednak nadmienić, że kiedy podczas produkcji wymagana jest bakterio odporność, możemy skorzystać z węży igielitowych PCV, które sprawdzają się także w farmaceutyce. Ich główną cechą są gładkie ścianki, co zapobiega powstawaniu osadu. Natomiast specjalnie do alkoholi, których stężenie nie przekracza poziomu 50% przeznaczone są trójwarstwowe węże z oplotem poliestrowym.

W przemyśle spożywczym używa się również generatora azotu, który służy głównie w branży alkoholowej jako substytut dwutlenku węgla. Może on być również używany do pakowania żywności. Należy jednak wtedy pamiętać o aparaturze pomiarowej, w którą muszą być wyposażone układy spożywcze. Pozwoli to na kontrolę transportowanych produktów. Mogą w tym dodatkowo pomóc separatory membranowe, w które będą zaopatrzone urządzenia pomiarowe.

W procesie transportu żywności, mamy również do czynienia z pompami przemysłowymi. Możemy wśród nich wyróżnić dwa rodzaje: pompy membranowe oraz pompy tłokowe. Zaletą pierwszej z nich jest fakt, że nie stanowi ona dodatkowego obciążenia dla układu pneumatycznego, co pozwala na transport żywności płynnej bez zbędnej potrzeby zwiększania ciśnienia. Pompy tłokowe natomiast mogą bez problemów pomóc w transporcie produktów o dużej lepkości.

pompa przemysłowa w branży spożywczej

Osprzęt złączny może być wykonany w dwóch wariantach: ze stali szlachetnej lub mosiądzu. Złącza wtykowe i trójniki, które wchodzą w ich skład spełniają normę NSF co pozwala wykorzystać je w przemyśle spożywczym, a co za tym idzie w procesie transportu. Dodatkowo we wspomnianym aspekcie wyróżnia się również multizłącza, które charakteryzują się swoją szczelnością i nie przepuszczają zanieczyszczeń do układu.

złącza spożywcze

Jak widać, instalacje pneumatyczne są specjalnie dostosowane do pracy w przemyśle spożywczym. Dzieje się to głównie dzięki temu, że spełniają one wszystkie niezbędne normy pozwalające na działanie w tej branży. Urządzenia korzystające ze sprężonego powietrza pozwalają na bezpieczny transport żywności, bez obaw jej zanieczyszczenia. Elementy złączne wspomnianego osprzętu upewnia nas, że nie będziemy świadkami wycieków lub dostania się ciała obcego do układu. To właśnie wysoki stopień niezawodności jest przyczyną dalszego wzrostu popularności instalacji pneumatycznych w polskim przemyśle spożywczym. Zobacz więcej rozwiązań pod tą gałąź przemysłu na https://www.pneumat.com.pl/przemysl-spozywczy

Te i inne produkty zamówisz w gdańskim biurze regionalnym firmy Pneumat, która aktywnie obsługuje Klientów B2B z woj. pomorskiego. Jeśli jesteś firmą, która poszukuje rozwiązań pneumatycznych dla swojego biznesu, koniecznie skontaktuj się z gdańskim biurem regionalnym, szczegóły na https://www.pneumat.com.pl/pneumatyka-gdansk-gdynia

pneumatyka trójmiasto

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here