Idzie zima - dobry czas na inwestycję w pompę ciepła

Koszty zakupu sprzętu i instalacji mogą nie zachęcać do inwestycji, ale pompa ciepła to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, które przysłuży się naszemu gospodarstwu domowemu na lata.

Co możemy zyskać, decydując się na ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła? Przede wszystkim momentalnie spadną koszty grzewcze, szczególnie jeżeli wcześniej ogrzewaliśmy dom paliwami tradycyjnymi. Pompa ciepła zagwarantuje nam także bezawaryjność, brak zimnych wieczorów w obliczu przerw dostaw gazu oraz całkowitą wolność od wahań cen rynkowych. Wszystko wskazuje na to, że warto zainteresować się tą inwestycją, nie tylko ze względów ekonomicznych, ale także środowiskowych – pompy to w końcu urządzenia wysoce ekologiczne. Zobaczmy więc, z czym wiąże się taki zakup.

Pompa ciepła – dla kogo to rozwiązanie?

Ze względu na mechanizm działania i przestrzeń potrzebą do instalacji urządzenia, pompy ciepła to propozycja skierowana przede wszystkim do właścicieli jednorodzinnych domostw. Dla takich budynków rozwiązanie okaże się najbardziej korzystne, bowiem właśnie w przypadku domów wolnostojących ogrzewanie tradycyjnymi metodami jest najdroższe i stanowi niekiedy nawet połowę kosztu ich miesięcznego utrzymania. Pompa ciepła do ogrzewania domu może być montowana w starszych domach, problem w takich przypadkach stanowi jednak często kiepska termoizolacja. Pompa działa najlepiej w budynkach, w których straty ciepła zostały zminimalizowane. Konieczność wymiany lub naprawy termoizolacji może znacząco podnieść koszty inwestycji, dlatego najlepsze okoliczności montażu urządzenia to budowa nowego domu. Aby pompa ciepła działa możliwie jak najlepiej, powinniśmy uwzględnić właściwą termoizolację w już we wczesnych planach budowy.

Koszty instalacji pompy ciepła

Pisząc o kosztach montażu pompy do ogrzewania domu, trudno podać w ciemnio konkretną cenę lub nawet precyzyjne widełki cenowe. Wszystko zależy bowiem od powierzchni mieszkalnej oraz systemu pobierania energii, na którym oprze się instalacja. Przeglądając oferty różnych dostawców, można mówić o przedziale cenowym w granicach od 30 do 65 tysięcy złotych. Bez kosztorysu wykonanego przez specjalistów, po uwzględnieniu specyfiki domu, trudno jednak wskazać nawet przybliżoną cenę.

Warto jednak pomyśleć o innych oszczędnościach, które przyniesie inwestycja w pompę ciepła. Nie chodzi tylko o niższe koszty ogrzewania na etapie eksploatacji. Decydując się na pompę już na wczesnym etapie budowy, możemy odpuścić inne koszty, na przykład budowę kominów, a to może stanowić przecież oszczędność rzędu kilkunastu tysięcy złotych!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here