Ile trwa postępowanie rozwodowe

Rozwód to długotrwały proces, który przebiega różnie. Jego czas bywa inny w zależności od kilkunastu czynników.  Ile trwa postępowanie rozwodowe? Sprawdź!

Sprawy rozwodowe – ile trwają?

Nie ma sztywnej reguły dotyczącej trwania postępowania rozwodowego. Od złożenia wniosku do pierwszej rozprawy może upłynąć od 2 do 4 miesięcy. Bardzo rzadko koniec związku orzekany jest na pierwszej sprawie. Dzieje się tak tylko i wyłącznie, gdy okoliczności nie budzą żadnych wątpliwości oraz nastąpił całkowity rozpad małżeństwa. Może się tak stać, na przykład w sytuacji zdrady.

Niestety, ale inne sprawy rozwodowe zdecydowanie ciągną się dłużej. Dlaczego? Są dość zawiłe i skomplikowane, nie ma tu jasnej sytuacji. Mowa o przypadkach, w których:

  • nie ma wyłącznej winy małżonka
  • w związku są dzieci – dochodzą alimenty, podział opieki itd.
  • pojawiają się problemy z podziałem majątku
  • istnieje między małżonkami jakikolwiek spór.

To wszystko sprawia, że sąd potrzebuje czasu na ustalenie dodatkowych szczegółów, na przykład zleca się badania psychologiczne dzieci lub wyznacza mediację dla pary. Brak orzekania o winie powoduje, że postępowanie rozwodowe może ciągnąć się nawet kilka miesięcy, tudzież lat. Trzeba pamiętać, że kwestia zbierania dowodów znacznie przedłuża, a co za tym idzie, zwiększa ilość rozpraw. Im więcej rozbieżności między małżonkami tym trudniejsze oraz dłuższe postępowanie! Miej to na uwadze, dlatego lepiej szukać porozumienia.

Postępowanie rozwodowe – jak skrócić cały przebieg?

Sprawy rozwodowe są trudne dla pary, a także dla ich dzieci. Klinika Rozwodowa zapewnia kompleksowe wsparcie, i to dla całej rodziny. Możesz skorzystać z pomocy na różnych płaszczyznach przede wszystkim z:

  • obsługi prawnej – przedsądowej oraz sądowej. Chodzi o strategie, przygotowywanie pism, a także reprezentowanie stron w trakcie rozpraw rozwodowych
  • tłumaczeń przysięgłych z języka angielskiego oraz z niemieckiego
  • badań psychologicznych – diagnostyka w sprawach rodzinnych, konsultacje psychologiczne, przygotowywanie dziecka do rozstania rodziców
  • mediacje – inicjacja mediacji, kilka rodzajów mediacji do wyboru, przygotowywanie porozumień.

Dzięki temu wszystkiemu możemy zdecydowanie skrócić czas trwania postępowania rozwodowego. Jak? Fachowcy zajmą się wszystkim, a to sprawi, że nie będziemy musieli martwić między innymi o przygotowywanie dokumentów. Do tego szybko uzyskamy wymagane opinie, a także inne niezbędne zaświadczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here