Utrata zęba jest zawsze sporym przeżyciem. Każdy taki ubytek jest dla nas bolesny nie tylko ze względów estetycznych, ale również praktycznych. Z wiekiem zębów będzie ubywać, więc każdy z nich jest, można powiedzieć, na wagę złota. Na szczęście współczesna stomatologia i protetyka dysponuje szeregiem działań zaradczych. Sprawdź, jaki masz wybór i zdecyduj, które rozwiązanie będzie dla ciebie najbardziej odpowiednie.
Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/mostek-proteza-implant-robic-usunieciu-zeba/
Trudno w to uwierzyć, ale jeszcze kilkanaście lat temu najskuteczniejszą metodą na wyleczenie zęba było jego wyrwanie. Teraz na szczęście stomatolodzy mają więcej rozwiązań do wyboru i starają się uratować każdego zęba. Plombują, a gdy stan się pogarsza stosują leczenie kanałowe. Niestety, czasem jest już zbyt późno na tego typu kroki i dla zdrowia i bezpieczeństwa pacjenta trzeba usunąć zęba. Nie jesteśmy jednak zmuszeni by chodzić z dziura po zębie i zakrywać twarze ze wstydu. Z pomocą przychodzi nam protetyka, która pozwala na wypełnienie ubytku wybranym rodzajem ekwiwalentu.
Czym wypełnić lukę po usuniętym zębie
Na ogół decydujemy się na wypełnienie miejsca po zębie w głównej mierze ze względów estetycznych, jednak trzeba wiedzieć, że to nie jedyny powód, dla którego należy to zrobić. Brak zęba powoduje inne układanie się szczęki, a co za tym idzie wady zgryzu, które zmieniają nasze rysy twarzy często w niekorzystny sposób. Utrudnia to również przeżuwanie pokarmów, a w dłuższej perspektywie może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych.
Implant a mostek – co wybrać?
Implant jest to odbudowa zęba w miejsce ekstrakcji zęba. Nowy ząb utrzymuje się na zaimplementowanym sztucznym korzeniu, połączonym z kością szczękową. Dzięki temu ząb jest stabilny i doskonale pełni swoje dotychczasowe funkcje.
Mostek to stała proteza, która może być stosowana jako uzupełnienie więcej niż jednego zęba. Od implantu odróżnia się mocowaniem. W przypadku mostka nowe zęby utrzymują swoją pozycję dzięki przytwierdzeniu ich do koron sąsiadujących zdrowych zębów bądź implantów.
Przeczytaj też: http://www.dlamojegodziecka.pl/jak-rozpoznac-zaburzenia-napiecia-miesniowego-u-niemowlat/