Infekcje intymne latem

W końcu doczekałaś się upragnionego urlopu, ale obawiasz się, że Twoje wakacyjne plany może pokrzyżować infekcja intymna? Wbrew pozorom takie przykre niespodzianki to stosunkowo częsty problem – zwłaszcza latem, kiedy sporo czasu spędza się w wilgotnych i ciepłych miejscach, np. nad morzem lub na basenie. Jak uchronić się przed infekcją grzybiczą, a jeśli już się zdarzy – jak skutecznie sobie z nią poradzić?

Infekcje intymne a lato

Choć infekcji intymnej można nabawić się o każdej porze roku, to lato jest pod tym względem szczególnie zdradliwe. Ciepłe i wilgotne środowisko, a więc takie, które jest charakterystyczne choćby dla wypoczynku nad wodą to idealne warunki nie tylko do relaksu, ale także nabawienia się np. grzybicy pochwy. Dzieje się tak, ponieważ chorobotwórcze patogeny właśnie w takim klimacie czują się najlepiej. To, co niewątpliwie sprzyja powstawaniu infekcji to również korzystanie z publicznych toalet, pryszniców i przebieralni, a także wizyty na basenie. Wystarczy dosłownie chwila nieuwagi i problem gotowy. Do pierwszych, nieprzyjemnych objawów zakażenia należy świąd, pieczenie oraz upławy. Jedno jest pewne – bez specjalistycznych preparatów, np. w formie żelu lub tabletek na infekcje intymne (można je znaleźć na https://www.doz.pl/apteka/k4643-Infekcje_i_podraznienia) się nie obędzie.

Jakie infekcje intymne są częste w okresie wakacji?

Organizm kobiety jest delikatny i podatny na szereg czynników zewnętrznych. Dotyczy to zwłaszcza jej okolic intymnych, które są szczególnie wrażliwe np. na niewłaściwą pielęgnację oraz działanie różnego rodzaju patogenów zaburzających prawidłowe funkcjonowanie flory bakteryjnej. Choć pochwa jest naturalnie chroniona przez śluz, który zabezpiecza ją przed drobnoustrojami, to w okresie letnim może on nie być wystarczającym zabezpieczeniem.

Najczęstsze infekcje intymne, do których dochodzi w czasie wakacji to te, na tle grzybiczym lub bakteryjnym takie, jak grzybica pochwy czy zapalenie sromu. Problemów tych można najszybciej nabawić się na pływalni, w toalecie publicznej lub podczas wypoczynku na plaży.

Lato niewątpliwie sprzyja poznawaniu ludzi, dlatego też warto mieć świadomość tego, że niektóre infekcje intymne takie, jak opryszczka narządów płciowych, chlamydia i rzeżączka przenoszone są drogą płciową.

Grzybica pochwy – jak ją rozpoznać?

Jedną z najczęstszych infekcji intymnych, do których dochodzi latem jest wspomniana już grzybica pochwy. Jej typowymi objawami są obfite, gęste i grudkowate upławy, świąd oraz pieczenie. Niekiedy kobiety dotknięte tym problemem skarżą się również na ból podczas stosunku. Innymi, charakterystycznymi symptomami świadczącymi o grzybicy są między innymi:

  • zaczerwienienie oraz widoczny obrzęk sromu,
  • zaczerwienienie i opuchlizna pochwy,
  • suchość pochwy.

Aby zwalczyć infekcję i dolegliwości spowodowane przez drożdżaki, należy udać się do ginekologa, który dobierze odpowiednią formę leczenia. Warto również zacząć stosować probiotyki dopochwowe z pałeczkami kwasu mlekowego. To waśnie dzięki nim poprawi się ogólna kondycja błony śluzowej pochwy i możliwe będzie utrzymanie optymalnego, czyli lekko kwaśnego środowiska, które stanowi barierę ochronną przed grzybami oraz bakteriami.

Jak chronić się przed infekcjami intymnymi?

Piękna, wakacyjna pogoda i zaplanowany urlop nad morzem lub w innym, malowniczym miejscu, nie oznaczają wcale, że kobieta musi być z góry skazana na wystąpienie infekcji. Aby się przed nią uchronić, należy przede wszystkim dbać o higienę i pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Wysoka temperatura sprawia, że ciało szybko się poci, dlatego najlepiej nosić w tym czasie przewiewną bieliznę uszytą z naturalnych materiałów. Jeśli dotychczas najchętniej sięgałaś po stringi, lepiej zastąp je zwykłymi, bawełnianymi figami – stringi bowiem mogą wywoływać podrażnienia skóry, a te zaś prowadzić do przedostawania się szkodliwych drobnoustrojów. Jeżeli latem uwielbiasz chodzić na basen lub planujesz wyjazd nad wodę, pamiętaj, aby zbyt długo nie nosić mokrego kostiumu. To właśnie na mokrym materiale bakterie i grzyby mają najlepsze warunki do namnażania się. Aby uniknąć grzybicy pochwy lub innej, uciążliwej infekcji intymnej, w toaletach publicznych, nigdy nie siadaj bezpośrednio na desce klozetowej. Ostrożność zachowaj również w przebieralniach basenowych i na ławkach przy plażach – zawsze połóż najpierw swój suchy ręcznik, a dopiero później siadaj – w ten sposób ograniczysz ryzyko kontaktu z drobnoustrojami, które mogłyby wywołać kłopotliwą infekcję grzybiczą. I w końcu, bezwzględnie dbaj o higienę. Do mycia tak wrażliwych okolic stosuj wyłącznie płyny do tego przeznaczone, a nie mydło, które ma odczyn zasadowy, a więc inny niż pochwa. Świetnym rozwiązaniem zwłaszcza na czas wakacyjnych wyjazdów są chusteczki do higieny intymnej oraz wkładki higieniczne. Są wygodne w użyciu i bez trudu zmieścisz je w swojej torebce. Dotychczas wychodziłaś z założenia, że zbyt częste kąpiele zmywają naturalną warstwę ochronną? Słusznie, ale podczas upałów codzienny prysznic jest niezbędny, by móc się szybko odświeżyć i cieszyć pełnią zdrowia – również w najbardziej delikatnych i wrażliwych częściach kobiecego ciała.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here