W okresie przesileń wiosennych i jesiennych jesteśmy wyjątkowo narażeni na zachorowanie na przeziębienie a nawet grypę. O ile przeziębienie jest w miarę łatwe do ujarzmienia, o tyle nieleczona grypa może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Podstawowymi objawami przeziębienia i grypy są nieżyt nosa i gardła, są też najbardziej zauważalne i uciążliwe z punktu widzenia chorego.

Można sobie z nimi radzić, stosując inhalacje – skuteczny sposób na przeziębienie kaszel i katar. Pierwszym atutem tego sposobu jest szeroka dostępność. Owszem możemy pojawić na inhalacjach u pielęgniarki czy w przychodni ze specjalistycznym sprzętem, ale nie jest to konieczne. Aktualnie ogólnodostępne w aptekach są inhalatory do domowego użytku. Często na zakup takiego urządzenia decydują się mamy małych dzieci, ponieważ inhalacja jest im zalecana jako wyjątkowo mało inwazyjna metoda o bardzo dobrym działaniu. Nawet bez inhalatora możemy ją zastosować, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Wystarczy przygotować miskę i nalać do niej wrzątku z dodatkiem kropli do inhalacji, które można zakupić w aptece. Przy wdychaniu oparów (inhalacji) należy uważać, żeby się nie oparzyć. Takiej domowej metody nie zaleca się u dzieci ze względu na ryzyko oparzenia.

Inhalacje pozwalają na ogrzanie wnętrza nosa, jamy ustnej i zatok. Powoduje to rozszerzenie naczyń krwionośnych, rozrzedzenie wydzieliny i łatwiejsze usunięcie jej z nosa. Skutkuje to umożliwieniem skutecznego oddychania a zalegająca wydzielina nie spływa z zatok i nosa do gardła, gdzie powoduje infekcję.

Należy pamiętać, aby nie lekceważyć przedłużającej się choroby. Jeżeli inhalacje pomagają tylko na jakichś czas, to koniecznie należy udać się do lekarza ponownie, ponieważ niedoleczone i przedłużające się dolegliwości mogą prowadzić do poważnych komplikacji a nawet śmierci. W szczególności u dzieci powinno się stale kontrolować stan dziecka, temperaturę i koniecznie dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, aby miał siły do walki z chorobą.

http://abc-augustow.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here