Jak chcą mieszkać Gdańszczanie

Zamieszkanie na osiedlu kameralnym i pełnym zieleni to marzenie wielu Gdańszczan. Taka lokalizacja sprzyja nie tylko wygodzie dnia codziennego, ale również nawiązywaniu dobrych relacji z sąsiadami, dzięki czemu znika poczucie anonimowości, a wzrasta bezpieczeństwo. Co jeszcze przemawia za zamieszkaniem na kameralnym i zielonym osiedlu?

Poczucie prywatności i rodzinny charakter osiedla

Osiedla o niskiej i kameralnej zabudowie mają wiele zalet, a jedną z nich jest właśnie poczucie prywatności, na jakie mogą liczyć ich mieszkańcy. Mniejsza liczba budynków oraz mieszkań na osiedlu oznacza zdecydowanie mniejszą liczbę mieszkańców – w takich okolicznościach dużo łatwiej o zorientowanie się, kto mieszka po sąsiedzku. Badania, jakie zostały przeprowadzone wspólnie przez Centrum Badań Społecznych Fundacji UAM i Instytut Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dowodzą że nawet 93 procent Polaków chce utrzymywać kontakt z sąsiadami. [1]

Możliwość korzystania z uroków natury

Zamieszkanie wśród zieleni może sprzyjać częstszym spacerom i innego rodzaju aktywnościom na świeżym powietrzu, co ma duże znaczenie dla komfortu życia, ale też dla nawiązywania relacji z sąsiadami. Gdańszczanie mogą cieszyć się prawdziwie zielonym otoczeniem, co w dużej mierze zawdzięczają włodarzom miasta, którzy dążą do rozwijania terenów przyrodniczych. Pod koniec września ujawniono plany utworzenia w Gdańsku Parku Południowego, który będzie liczył aż 77 hektarów. Znajdą się w nim ławki, alejki oraz nasadzenia roślinne, które zapewnią odpowiednie warunki do wypoczynku i rekreacji.

Jak zauważa Anna Wojciechowska, dyrektor sprzedaży i marketingu ROBYG w Gdańsku i Poznaniu, zainteresowanie Gdańszczan osiedlami kameralnymi i pełnymi zieleni widać także po ich decyzjach zakupowych. Klienci coraz częściej poszukują mieszkań na osiedlach wypełnionych zielenią, które powstają w zgodzie z ideą 15-minutowych miast. Przykładem takich inwestycji są: Zielony Widok, Park Południe oraz Szumilas.

Coraz więcej zielonych i kameralnych inwestycji w Gdańsku

Rosnące zainteresowanie inwestycjami o zielonym, kameralnym i ekologicznym charakterze powoduje, że na mapie Gdańska przybywa inwestycji tego pokroju. Gdańsk jest chętnie wybieranym miastem do zamieszkania, ale też budzi ogromne zainteresowanie deweloperów i inwestorów. Jak podaje portal RynekPierwotny.pl, w samym tylko wrześniu w tym serwisie pojawiły się aż 384 oferty, a łączna liczba dostępnych w serwisie gdańskich mieszkań wynosi 2600.

Coraz większe zainteresowanie Gdańszczan inwestycjami zielonymi i kameralnymi potwierdza również Ranking Inwestycji, jaki został przeprowadzony przez serwis RynekPierwotny.pl. Czołowe miejsce w rankingu zajęła inwestycja Atol nieopodal rzeki Motławy. Na drugim miejscu znalazło się osiedle Zielony Południk, które zlokalizowane jest wśród łąk i zagajników. Trzecie miejsce przypadło inwestycji Zielony Widok, która ulokowana jest tuż obok parku.

Gdańsk to miasto, w którym warto zamieszkać – nietrudno o znalezienie kameralnego osiedla, które zapewni spokój i ciszę, a także ułatwi nawiązywanie relacji z sąsiadami. By dowiedzieć się więcej o inwestycjach wyróżnionych w Rankingu Inwestycji, warto zajrzeć na stronę: https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/gdansk/ocena-q3-2021/.

[1] amicaforothers.pl/Relacje_w_sasiedztwie_RAPORT.pdf

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here