Jak dbać o higienę niemowlaka?

0
2142

Aby zapewnić niemowlakowi zdrowie i prawidłowy rozwój, musimy zadbać o jego higienę. Ważna jest systematyczność oraz staranność wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak zatem dbać o higienę najmłodszych?

Przewijanie to podstawa

Podstawową kwestią jest zmiana pieluszki. W przypadku noworodka należy robić to mniej więcej co trzy godziny, a gdy dziecko nieco podrośnie możemy zmniejszyć częstotliwość i zmieniać pieluszkę około 5 razy dziennie. Oczywiście, czynność tę należy przeprowadzać każdorazowo po zabrudzeniu, i to jak najszybciej.

Zbyt długi kontakt skóry z moczem lub kałem jest dla dziecka niezwykle niebezpieczny. Może prowadzić nie tylko do podrażnienia i odparzenia, ale również pieluszkowego zapalenia skóry. Warto zatem pamiętać o systematycznym przewijaniu niemowlaka.

Na samym początku zużywać będziemy około 8-10 pieluch dziennie. Z czasem liczba ta będzie się zmniejszać, co i tak oznacza duży wydatek dla domowego budżetu, zwłaszcza jeśli decydujemy się na używanie pieluch jednorazowych, takich jak pampersy. Z tego względu część rodziców wybiera tańszą opcję, jaką są pieluchy tetrowe, które można wykorzystywać wielokrotnie. Niestety jednak, zwiększają one ilość obowiązków ciążących na rodzicach. Trzeba je bowiem prać i prasować.

Jednorazowe pampersy to dobre rozwiązanie z kilku względów:

  • nie podrażniają skóry maluszka, jednak należy je systematycznie zmieniać,
  • są wygodne w noszeniu dla dziecka,
  • mają wytrzymałe rzepy.

Wybierając pampersy, warto kierować się nie tylko renomą producenta, ale przede wszystkim tym, jak oddziałują na skórę niemowlaka. Jeżeli pojawiają się zaczerwienienie lub podrażnienie, najlepiej zrezygnować z danych pieluszek i wybrać inną serię lub markę. W ten sposób wybierzemy najodpowiedniejsze rozwiązanie dla naszego dziecka.

Niezwykle ważną kwestią jest to, aby podczas każdego przewijanie dokładnie oczyścić skórę pupy, ud i krocza. W tym celu możemy wykorzystać ciepłą wodę z delikatnym mydłem dla dzieci, a następnie opłukać dokładnie części ciała i je osuszyć. Ten sposób jednak jest czasochłonny i może okazać się kłopotliwy, jeżeli jesteśmy poza domem.

Z tego względu zawsze warto mieć pod ręką chusteczki nawilżające dla niemowląt, którymi możemy delikatnie przetrzeć skórę dziecka. Należy jednak pamiętać o tym, że każda chusteczka może być użyta tylko raz, a pupę należy przemywać od przodu do tyłu. Zapobiega to ewentualnym infekcjom.

Po umyciu pupy należy ją odpowiednio nawilżyć. W przypadku dziewczynki lepiej sprawdza się krem przeciw odparzeniom, u chłopca lepszym rozwiązaniem będzie zasypka dla niemowląt.

Jak kąpać dziecko?

W dbaniu o higienę niemowlaka niezwykle ważną rolę odgrywa kąpiel. Przede wszystkim powinna się ona odbywać w przystosowanej do tego celu wanience (miedniczce). Standardowa wanna jest bowiem zbyt duża dla malucha. Pamiętajmy o tym, aby nalać wodę przed włożeniem dziecka do wanienki.

Ważna jest również odpowiednia temperatura wody. Powinna ona wynosić około 37 stopni Celsjusza, przy czym do jej sprawdzenia warto użyć termometru, a nie naszej ręki – jest to bowiem złudna miara, a musimy mieć na uwadze to, iż skóra niemowlaka jest niezwykle wrażliwa.

Do kąpieli używajmy tylko środków, które są dedykowane niemowlakom, a po jej zakończeniu delikatnie osuszmy skórę dziecka ręcznikiem. W ten sposób unikniemy podrażnień.

Jaka pościel dla niemowląt?

Jeżeli chcemy zadbać o higienę niemowlaka, musimy również starannie dobrać pościel, w której na co dzień śpi. Przede wszystkim powinna być ona wykonana z naturalnych materiałów, na przykład bawełny. Nie tylko zapewnia ona odpowiednią cyrkulację, pozwalając skórze dziecka oddychać, ale również wytrzymuje wielokrotne pranie w wysokich temperaturach i prasowanie.

W łóżeczku nie może zabraknąć również prześcieradła, które może być wykonane z bawełny lub z frotte. Ważne jest to, aby miało ono wszytą gumkę, co ułatwi jego zakładanie i ściąganie, a przy tym zagwarantuje, iż będzie ono pozostawało na swoim miejscu.

Ważne jest także to, aby pościel dla malucha była pozbawiona jakichkolwiek ozdób, zwłaszcza wiszących wstążek czy też guzików. Sprawiają one, że tkanina ładnie się prezentuje, jednak mogą być niebezpieczne dla dziecka, dlatego warto z nich zrezygnować.

Aby zapewnić dziecku odpowiedni poziom higieny, pościel należy prać przynajmniej dwa razy w miesiącu, a najlepiej raz na tydzień, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, kiedy to dziecko dużo czasu spędza w łóżeczku, smacznie śpiąc. Ważne jest również to, jakich środków używamy do prania pościeli. Detergenty te muszą być bezpieczne dla wrażliwej skóry dziecka.

Dbanie o higienę dziecka, to złożony proces, na który składa się nie tylko systematyczne przewijanie, ale także właściwa kąpiel czy też dobór odpowiedniej pościeli, która pozwoli skórze swobodnie oddychać. Dbałość o te aspekty sprawi, że dziecko będzie prawidłowo się rozwijać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here