Jak dbać o rower elektryczny?

Dbanie o rower elektryczny wcale nie jest trudne. Choć możliwościami taki pojazd zbliżony jest bardziej do skutera niż tradycyjnego roweru, to w konserwacji i użytkowaniu wymaga niewiele więcej niż ten drugi. Czym się jednak różnią? O czym musisz pamiętać po konwersji swojego roweru na elektryczny? Co robić, a czego nie, by rower jak najdłużej funkcjonował jak najsprawniej? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Po pierwsze, to nadal rower

W związku z czym należy dbać o niego jak o każdy inny rower. Raz na jakiś czas – absolutne minimum to raz do roku – należy wykonać generalny przegląd. Sprawdzić wszystkie przekładnie i zębatki, pedały, kierownicę, ułożenie tarcz hamulcowych czy błotników… Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy, warto zastanowić się nad zleceniem tego zadania specjalistom albo choćby bardziej doświadczonym znajomym.

Hamulce czy światła trzeba sprawdzać przed każdą jazdą, a w razie usterki – na bieżąco regulować i naprawiać. Są to sprawy kluczowe dla bezpieczeństwa jazdy, dlatego też nie można o nich zapominać.

Po drugie, opony

W przypadku e-bike’a należy zwracać baczniejszą uwagę na opony: ze względu na większe prędkości, jakie rozwija się na rowerze elektrycznym, są one narażone na większe zużycie i różne uszkodzenia. Kluczowe jest regularne pompowanie opon – pozwala to ochronić dętkę przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także nadaje oponie sztywności, co z kolei zmniejsza opory ruchu i zwiększa komfort jazdy.

Warto też kontrolować zużycie bieżnika, czyli to, jak głębokie są rowki w oponie – jeśli jest ona gładka, będzie się ślizgać po różnych powierzchniach, zwłaszcza mokrych, i nie pozwoli ani na rozwinięcie większych prędkości, ani na hamowanie czy sterowanie rowerem.

Po trzecie, bateria

Sercem e-bike’a jest bateria. Kluczem do dbania o nią jest zapoznanie się z instrukcją i stosowanie się do zaleceń w niej zawartych, jednak jest kilka ogólnych zasad pozwalających przedłużyć jej żywotność i zachować efektywność. Na pewno nie można baterii nagrzewać ani zbytnio chłodzić. Nie można jej zalewać, podpalać, zgniatać ani rozkładać na części. Co ciekawe, niewskazane jest pełne wyczerpywanie i ładowanie akumulatora do stu procent. Najbardziej optymalne jest ładowanie do poziomu od 60% do 90%, zależy to od konkretnego modelu baterii – o tym, jak dbać o baterię, najlepiej poinformuje cię dostarczona przez producenta instrukcja.

Choć może się wydawać, że akumulatory są bardzo delikatne, nie jest to prawdą. Są na tyle wytrzymałe, by przez lata służyć w intensywnie wykorzystywanym rowerze elektrycznym. Fakt, że należy ich używać zgodnie z zaleceniami wcale nie znaczy, że trzeba się z nimi obchodzić jak z jajkiem. Po prostu stosowanie się do zasad sprawi, że będą sprawniej i dłużej służyły użytkownikowi.

Dbanie o rower jest ważne, bo zapewnia bezpieczeństwo. Rower zadbany nie zepsuje się w najmniej spodziewanym momencie – a to może zachować od niebezpiecznego wypadku. Pozwoli również na sprawne wykonywanie wszelkich, nawet najbardziej skomplikowanych, manewrów: od skręcania i lawirowania między samochodami w korku, po szybkie zjazdy górskimi ścieżkami. A poza tym pozwala zaoszczędzić na naprawach – chyba wszyscy wiemy, jak kosztowne i czasochłonne bywają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here