Ludzkie oko to skomplikowany i delikatny, a bardzo istotny narząd. Jego znaczenie wciąż rośnie, gdyż współczesny świat staje się coraz bardziej nastawiony na bodźce wzrokowe – światło, kolor i kształt są głównym nośnikiem treści. Dobrego wzroku wymaga też większość współczesnych zawodów – coraz więcej z nich wymaga korzystania z komputera – a także form rozrywki, takich jak telewizja, kino, Internet, książki i inne.

Szczególnym zjawiskiem jest narażenie naszych oczu na coraz częstszy kontakt z ekranami komputerów, telewizorów, smartphone’ów czy tabletów. Dlatego niezwykle ważne jest, aby umieć dbać o swoje drogocenne oczy. Najważniejsza jest profilaktyka – uszkodzenia wzroku jest bardzo ciężko wyleczyć, więc lepiej im zapobiec. W tym celu ważne jest, aby dopilnować prawidłowego oświetlenia. Niezdrowe jest czytanie książek czy gazet w półmroku, z kolei przy korzystaniu z ekranu nie powinno się umieszczać za nim odbijającego się źródła światła. Siedząc długo przed monitorem czy telewizorem pamiętajmy o robieniu przerw – przynajmniej 5 minut na każdą godzinę pracy – w trakcie których rozluźnimy wzrok patrząc na coś odległego, najlepiej za oknem. To pozwoli oczom odpocząć lepiej niż zamknięcie powiek.

Warto pomyśleć również o włączeniu do diety naci selera i pietruszki, które mają korzystny wpływ na wzrok. Jeśli pomimo tego pojawi się pieczenie oczu, warto zastosować krople („sztuczne łzy”). W wypadku mocno uciążliwego pieczenia, bądź wystąpienia problemów ze wzrokiem (rozmazywanie obrazu, niedowidzenie) należy się skonsultować z okulistą celem dobrania okularów korekcyjnych.

VIVETARGI

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here