bieganie

Chcesz pracować nad swoją sylwetką, poprawić swoją kondycję, zadbać o swoje zdrowie? Bieganie wydaje się być najbardziej oczywistym wyborem ćwiczeń fizycznych. Jest niezliczenie wiele argumentów, które przemawiają za tym, że bieganie to najlepsza forma ruchu, jaką możesz sobie zafundować. Aby zacząć biegać nie potrzebujesz również kupować kosztownego sprzętu lub odzieży. Wystarczy jedynie wybrać odpowiednie obuwie do biegania i jesteś gotowy na pokonanie swoich pierwszych dystansów. Jeśli nie wiesz jaki model wybrać, sprawdź ranking butów do biegania

Jak wybrać buty do biegania? 

Kupując swoje pierwsze buty do biegania, zapewne masz wiele wątpliwości, jaki model byłby dla Ciebie odpowiedni. Jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, aby zakupione przez nas obuwie były wygodne i bezpieczne. 

Typ stopy 

Jest to niewątpliwie najważniejsza kwestia w doborze butów. Określenie typu stopy wykonuje się na podstawie jej ułożenia podczas kontaktu z podłożem. Wyróżniamy trzy warianty.

  • Stopa neutralna – podbicie biegacza układa się w sposób standardowy, a ciężar całego ciała rozkłada się równomiernie od pięty do palców. Osoby ze stopą neutralną ścierają podeszwy zewnętrzne na pięcie i śródstopiu. Stopa neutralna to najmniejsze ryzyka odniesienia kontuzji. Problemy mogą wystąpić wtedy, gdy zauważy się nieprawidłowości w odchyleniu stawu skokowego (odchylenie nie występuje wcale lub jest za bardzo głębokie).  
  • Supinacja – staw skokowy odchyla się zbyt mocno na zewnątrz w stosunku do piszczela. Biegacz z takim sposobem odchylenia zazwyczaj ma wysokie podbicie. Ze względu na taki układ stopy mają skłonności do skręceń stawu skokowego. Ich naturalne tłumienie wstrząsów jest mniejsze niż w przypadku osób ze stopą neutralną. Osoby z nadwagą, które mają nadsupinację powinny wybierać obuwie z dużą amortyzacją oraz stabilizującą cholewką.
  • Pronacja – staw skokowy zbyt mocno wychyla się wewnętrznie w stosunku do piszczela. Zazwyczaj towarzyszy temu niskie podbicie stopy. Osoby o takim układzie stopy muszą dobrać odpowiednie obuwie, by uniknąć bólu stawów skokowych, kolanowych przy więzadłach pobocznych, bioder oraz bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Taki układ stopy wymaga odpowiedniego wsparcia w postaci twardej pianki lub mostka z wewnętrznej strony. 

Rodzaj podłoża

W wyborze butów powinniśmy wziąć także pod uwagę, gdzie najczęściej biegamy. Twarda nawierzchnia wymaga innych butów niż miękka. Jeżeli wybierasz trasy po asfalcie, kostce brukowej lub betonie, powinieneś zakupić buty o dużej amortyzacji. Biegając w lesie, na łąkach lub polach, należy rozważyć zakup z mocniej wyprofilowaną podeszwą, która zapewni lepszą przyczepność na nierównych trasach o zróżnicowanym nachyleniu. 

Rozmiar obuwia 

Może ta porada wydać się wielu oczywista, ale chyba warto ją wspomnieć. Buty do biegania tak jak i każdy inny rodzaj obuwia powinniśmy kupować po południu, a nawet wieczorem, kiedy nasze stop są nabrzmiałe po całym dniu. Wtedy wówczas dobierzemy odpowiedni rozmiar. Do mierzenia butów warto zakładać skarpetki podobne do tych, w których trenujemy. Przymierz oba buty jednocześnie, ponieważ zdarza się, że jedna stopa jest nieco mniejsza lub większa, co jest całkowicie normalne. Buty do treningów powinny wydać się nam wygodne już od pierwszej chwili po założeniu. Nie oczekujmy, że but się rozchodzi lub dopasuje. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here