Wyładowany akumulator to prawdziwa zmora kierowców. Wystarczy przez pomyłkę zostawić włączone światła, by na drugi dzień uruchomienie samochodu okazało się niemożliwe. W takich sytuacjach pomocny okaże się prostownik, za pomocą którego naładujemy akumulator.

Oczywiście stanie się to możliwe wyłącznie wówczas, gdy dokonamy odpowiedniego wyboru rodzaju prostownika. Nie wszystkie rodzaje okażą się bowiem skuteczne w konkretnych warunkach. Wszystko to sprawia, że przed zakupem należy rozważyć szereg istotnych kwestii.

Rodzaje prostowników

Między sobą różnią się przede wszystkim budową oraz sposobem działania. Biorąc to pod uwagę, należy wymienić:

  • prostownik standardowy – model podstawowy, w jego konstrukcji najważniejszą rolę odgrywa transformator. Nie dysponuje on żadnymi elektronicznymi układami, dlatego jest użycie jest bardzo proste. Wpływa to także na niską cenę urządzenia – kosztuje ono zaledwie kilkadziesiąt złotych. Prostowniki standardowe okażą się jednak wystarczające wyłącznie w przypadku obsługi samochodów osobowych,
  • prostownik trakcyjny – tym razem mamy do czynienia z urządzeniem, które zostało przystosowane do ładowania akumulatorów o dużych rozmiarach, które montowane są chociażby w wózkach widłowych, specjalistycznych maszynach czyszczących oraz samochodach elektrycznych,
  • prostownik mikroprocesorowy – zdecydowanie bardziej zaawansowane urządzenie. Jak sama nazwa wskazuje, zawiera mikroprocesor, dzięki któremu mamy większa kontrolę nad procesem ładowania. Odbywa się ono również w znacznie bezpieczniejszych warunkach.

Dzięki tego typu prostownikom, możliwa jest stabilizacja napięcia, samo ładowanie może zostać zrealizowane bez konieczności odłączania akumulatora, a po zakończonym procesie prostownika nie musimy wyciągać. Dlaczego? Ponieważ wyłączy się on automatycznie. Ponowne uruchomienie nastąpi natomiast po wykryciu spadku napięcia.

Automatyzacja działań prostowników mikroprocesorowych jest jeszcze szersza. Dotyczy bowiem także regulowania prądu ładowania oraz licznych zabezpieczeń, związanych chociażby z ochroną przed zwarciem.

  • prostownik impulsowy – wyróżnia się dostarczaniem prądu z częstotliwością 1 kHz, dzięki czemu możliwe staje się znaczne skrócenie czasu ładowania. Tego typu urządzenia są lekkie i niewielkie, natomiast należy zachować wszelkie środki ostrożności podczas korzystania z ich możliwości, ponieważ mogą okazać się dla nas groźne.

Istotne parametry przy wyborze

Warto podkreślić, że prostowniki wybieramy także w oparciu o to, jaki typ akumulatora posiadamy. Na rynku dostępne są bowiem zarówno modele do urządzeń żelowych, jak i kwasowo-ołowiowych.

Oczywiście parametrów ważnych dla przeznaczenia prostowników jest więcej. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę i jaki prostownik wybrać?

NAPIĘCIE WYJŚCIOWE. Koniecznie należy dostosować je do napięcia panującego w posiadanym przez nas akumulatorze. W przypadku motocykli, napięcie wynosi zazwyczaj 6 V, natomiast w samochodach osobowych rośnie do 12 V. Urządzenia dysponujące szczególnie dużymi akumulatorami wyróżniają się jeszcze większym napięciem. Warto podkreślić, że na rynku dostępne są także prostowniki uniwersalne, obsługujące zarówno napięcie 6 V, jak i 12 V.

PRĄD ŁADOWANIA. Mowa o tak zwanym prądzie skutecznym, który powinien wynosi 1/10 pojemności akumulatora (jeśli więc wynosi ona 50 Ah, należy zakupić prostownik o prądzie 5 Ah). Jeżeli źle dobierzemy wartość prądu skutecznego, proces ładowanie znacząco się wydłuży (nawet do kilku dni). Podobnie jak w przypadku napięcia wyjściowego, także w tym przypadku znaleźć można modele uniwersalne, pozwalające na ładowanie akumulatorów o różnej pojemności.

Warto pamiętać, że w specyfikacji podawana jest także wartość prądu szczytowego – nas powinien interesować wyłącznie skuteczny.

WYMIARY. Na rynku dostępne są zarówno prostowniki stacjonarne, które są duże i sporo ważą, jak i modele mobilne. Ostateczny wybór jest uzależniony od naszych indywidualnych preferencji.

Inne dodatkowe funkcje i wyposażenie

Różnego rodzaju dodatków może być naprawdę sporo. Producenci robią bowiem wszystko, aby zachęcić konsumentów do zakupu ich urządzeń. Wszystko to sprawia, że poszczególne modele zostają wyposażone między innymi w:

  • amperomierz – dzięki niemu cały czas możemy mieć kontrolę nad generowanym napięciem,
  • ekran LCD – przedstawia nam najważniejsze informacje, związane chociażby z czasem potrzebnym do pełnego naładowania akumulatora. Występuje przeważnie w prostownikach mikroprocesorowych. W tańszych modelach zamiast ekranu montowane są diody, które wskazują poziomy naładowania akumulatora,
  • rozruch – specjalne funkcja, która pozwala na szybkie „doładowanie” akumulatora, czyli do poziomu, który umożliwi rozruch samochodu,
  • wentylator – odpowiada za chłodzenie prostownika, dzięki czemu możemy on pracować dłużej na najwyższych obrotach,
  • zabezpieczenia – spośród nich wymienić należy przede wszystkim stabilizator prądu, ochronę termiczną, a także bezpieczny start urządzenia.

Jak już wspomnieliśmy, najtańsze prostowniki zakupimy już za kilkadziesiąt złotych. Modele bardziej rozbudowane mogą kosztować 100, 200, a nawet około 300 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here