Czy wiesz, że niemal każda roleta może posiadać inny poziom przepuszczalności światła? Boisz się, że montując osłony okienne, skazujesz się na życie w ciemności? Odrzuć swoje obawy! Podpowiadamy, jak dobrać stopień zaciemnienia tkaniny do potrzeb danego pomieszczenia i dlaczego jest to tak ważne!
Dlaczego należy dobrać stopień zaciemnienia osłon okiennych do pomieszczenia?
Wiele osób wybierając osłony okienne, traktuje je trochę po macoszemu, nie zwracając uwagi na ich funkcje, tylko na wygląd. To oczywiście zrozumiałe – rolety czy żaluzje to także dekoracja okna i element wystroju wnętrza. Błędem jednak jest zwracanie uwagi wyłącznie na estetykę tego typu produktów. Kluczowym kryterium zakupu powinna być jednak funkcjonalność i to, jak ta inwestycja wpłynie na codzienny komfort domowników.
Na co zwrócić uwagę podczas wybierania osłon okiennych? Przede wszystkim na jakość materiałów, z których zostały wykonane. Mamy na myśli zarówno samą tkaninę, jak i części montażowe i mechanizm sterujący. Aby roleta czy żaluzja służyła nam przez wiele lat, powinna działać płynnie i być odporna na uszkodzenia mechaniczne. Większość tanich modeli dostępnych na przykład w popularnych dyskontach posiada bardzo cienką tkaninę i plastikowe łańcuszki, które bardzo łatwo uszkodzić. Ważne jest także, aby osłony były dopasowane estetycznie do reszty pomieszczenia.
Ważną kwestią oprócz jakości czy designu jest stopień zaciemnienia, jakie dane osłony oferują. Jedno jest pewne – kupowanie takich samych osłon okiennych do wszystkich pomieszczeń w domu jest szalenie nietrafionym ruchem. Każdy pokój jest przecież przeznaczony do innych czynności. W sypialni powinno się zamontować rolety z materiałem zaciemniającym – jest on zazwyczaj podgumowany specjalną, nieprzepuszczającą światła powłoką, która zapewni nam odpowiedni komfort snu zarówno w nocy, jak i w dzień. Sprawdza się to szczególnie wtedy, gdy chcemy uciąć sobie popołudniową drzemkę lub mieszkamy w centrum miasta, gdzie światła nigdy nie gasną. Świetnym wyborem są modele z prowadnicami dbającymi o to, aby promienie słoneczne czy blask bilbordu nie dostał się przez szparę między szybą a tkaniną – sprawdza się to także w salonach, na przykład kiedy chcemy w środku dnia obejrzeć horror.
Rolety zaciemniające nie sprawdzą się jednak w kuchni czy biurze – tutaj potrzeba dobrać inny rodzaj tkaniny, aby zapewnić odpowiednią ilość światła dziennego podczas gotowania czy pracy. Oprócz przeznaczenia danego pokoju wybór powinien zależeć od ekspozycji okien. Te wystawione na południe będą potrzebowały ochrony przed nagrzewaniem się. Z kolei pomieszczenia skierowane na północ cierpią na niedobór światła, dlatego najlepiej sprawdzą się tutaj modele transparentne jedynie zmiękczające promienie słoneczne.
Jakie są stopnie zaciemnienia osłon okiennych?
Skoro wiemy już, dlaczego tak ważne jest dopasowanie stopnia zaciemnienia osłon okiennych, przyszedł czas na ich rozróżnienie. Zależy to głównie od gramatury tkaniny, bo kolor ma tutaj bardzo małe znaczenie.
Tkaniny transparentne
Wpuszczają do środka zmiękczone światło, ograniczając jedynie nagrzewanie się pomieszczeń. W umiarkowanym stopniu dbają one o prywatność. Sąsiedzi mogą przez nie zobaczyć wyłącznie sylwetki i zarys tego, co dzieje się w pomieszczeniu. Choć mogłoby się wydawać, że wyłącznie białe i beżowe kolory mają tutaj rację bytu, tkaniny transparentne występują w bardzo wielu odcieniach. Sprawdzą się na pewno w kuchniach i pokojach dziennych.
Tkaniny przyciemniające
Jeśli zależy Ci na optymalnym zarządzaniu intensywnością promieni słonecznych, powinieneś wybrać tę opcję. Zapewnia ona dużą prywatność i wprowadzi przyjemny półmrok do wnętrza. Takie osłony doskonale zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczeń, więc dobrze sprawdzą się np. w łazienkach i biurach.
Tkaniny zaciemniające
Z tymi tkaninami słońce i wysoka temperatura nie przebiją się do naszych domów. W połączeniu z modelami rolet z prowadnicami możliwe będzie całkowite zaciemnienie domu czy mieszkania nawet w środku upalnego dnia. Ten specjalny, podgumowany materiał dobrze sprawdzi się w sypialniach lub pokojach, w których oglądamy filmy.
Podsumowanie
Wybierając osłonę okienną, musimy zdecydować, jaki stopień zaciemnienia jest nam potrzebny. Nie warto inwestować w jedną opcję do każdego domu – pomieszczenia różnią się od siebie przeznaczeniem, a to sprawia, że mają zupełnie różne potrzeby.
Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety zewnętrzne, wewnętrzne i inne osłony okienne.