joga

Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z jogą, to pewnie zastanawiasz się, w czym praktykować? Jakie ubrania do jogi są najlepszym wyborem? Z tego artykułu dowiesz się, jakie materiały precyzyjnie pochłaniają wilgoć, zapewniają swobodę ruchu i są przyjemny dla ciała.

Dlaczego ubranie do jogi powinno przylegać do ciała?

Być może zainteresowałeś się jogą, ponieważ chcesz zrzucić nadmierne kilogramy i masz nadzieję, że uda Ci się schować je pod luźniejszym ubraniem. Nie jest to jednak dobry pomysł, ponieważ zbyt luźne ubranie utrudni nauczycielowi wychwycenie ewentualnych błędów w technice, które zwykle pojawiają się na początku praktykowania jogi. Przez pierwsze miesiące szczególnie warto zwrócić uwagę na to, żeby ubranie do jogi przylegało do ciała. Osoby bardziej zaawansowane mogą spokojnie wybierać bardziej luźne ubrania do jogi, jeśli są pewne, że dobrze wykonują różne asany.

Ubrania do jogi – na co zwrócić szczególną uwagę?

Nie ma jednego idealnego ubrania do jogi, które będzie pasować wszystkim praktykującym. Materiał jest jednym z najważniejszych aspektów podczas wybierania dopasowanego do joginki/jogina ubioru. Co więcej, na rynku dostępnych jest wiele ciekawych materiałów, które warto przetestować na własnej skórze. Jakie to?

  • naturalne tkaniny – bawełna lub len, które są przyjemne dla ciała,
  • Spandex,
  • lyocell (sztuczna bawełna),
  • poliester z recyklingu, który jest odporny na rozciąganie i uszkodzenia mechaniczne. Poliester jest bardzo elastyczny i zachowuje kolor na długo.
  • Nylon.

Zestaw do jogi powinien składać się z:

  • Koszulka do jogi

Koszulka do jogi powinna zapewniać komfort podczas wykonywanych asan oraz przylegać do ciała. Osoby z nadmierną potliwością powinny wybierać materiały pochłaniające wilgoć, a w razie potrzeby zabrać ze sobą na zajęcia ręcznik. Do praktykowania jogi można wybrać koszulkę bez rękawów lub z rękawkami.

  • Legginsy lub szorty do jogi

Wybór dolnej części garderoby do ćwiczenia jogi zależy od preferencji oraz stylu jogi. Niektóre osoby dobrze czują się w szortach, a niektórzy wolą ćwiczyć w leginsach – oba wybory są dobre, jeśli są wykonane z porządnego materiału.

W jodze wyróżnia się zarówno style bardziej dynamiczne (np. power yoga) oraz style wolniejsze, do których zalicza się m.in. yin yoga. Na dynamicznych zajęciach spokojnie można ubrać krótsze spodenki, podczas gdy na sesjach rozciągających lepiej dostarczyć sobie dodatkowego ciepła w postaci legginsów.

  • Stanik do jogi

Biustonosz podczas praktykowania jogi jest bardzo ważnych elementem ubrania dla kobiet. Najlepiej wybierać staniki sportowe, które zostały stworzone z elastycznego materiału. Istotne jest, aby stanik przylegał do ciała i był dopasowany do biustu osoby praktykującej.

  • Obuwie lub skarpetki do jogi

Najczęściej zaleca się zrezygnować z jakiegokolwiek obuwia podczas praktykowania jogi, jednak jeśli komuś jest zimno w stopy, to można ubrać na nie bawełniane skarpetki, które zapewnią ciepło i komfort podczas ćwiczeń.

Ubrania do jogi – podsumowanie

Ubrania do jogi powinny być przede wszystkim komfortowe oraz elastyczne. Na początku swojej przygody z jogą warto wybierać obcisłe ubrania, które pozwolą kontrolować technikę asan. Jednymi z najlepszych i trwałych materiałów strojów do ćwiczeń jogi są bawełna, poliester oraz spandex.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here