Klonowanie roślin

Stałe prowadzenie domowej hodowli wymaga od czasu do czasu klonowania zbiorów. Jeśli hodujemy zioła, to przychodzi czas, kiedy dorosła roślina jest przeznaczana na suszenie.

Cykl wzrostu kolejnych roślinek możemy przyspieszyć, stosując klonowanie zamiast wysiewu, jest szybsze niż powstawanie nowych roślin z nasion. Kolejnym dużym plusem jest fakt, że pobierając materiał z dorosłej rośliny, pobieramy dokładnie taki sam materiał genetyczny – sadzonka będzie miała dokładnie takie same właściwości lecznicze czy wizualne jak roślina „matka”.

Klonowanie roślin – pozyskiwanie sadzonek

Jeśli chcemy sklonować roślinę, w pierwszym kroku należy pobrać materiał od rośliny (odnóżkę) „matki” – najlepiej dorosłej zdrowej rośliny, którą chcemy powielić. Pobranie sadzonek polega zwykle na odcięciu pędów cążkami, które w następnej kolejności powinny zostać zamoczone w ukorzeniaczu, a później umieszczone w specjalnym podłożu i pojemniku do ukorzeniania. Ukorzenianie jest procesem, który wymaga od odciętej odnóżki dobrej kondycji i wytrzymałości. Słaba i zaniedbana roślina, z której pobierzemy materiał do ukorzeniania może zmarnieć i nie rosnąć dobrze lub nawet zwiędnąć.

Ukorzenianie roślin – tace, propagatory i szklarnie do sadzonek

Po odcięciu pędów końcówki sadzonek w miejscu odcięcia powinny zostać zamoczone w ukorzeniaczu, zanim umieścimy je w podłożu. Można użyć do tego np. żelu do ukorzeniania. Następnie sadzonki powinny zostać umieszczone w systemie do uprawy, w specjalnym podłożu, gdzie będą wzrastać. Wybór jest szeroki, dostępne są m.in. propagatory, tace i szklarnie do uprawy. Wszystkie potrzebne produkty do ukorzeniania można znaleźć w ofercie sklepu hemp.pl tutaj. Można wybierać spośród:

  • Taca uprawowa (podgrzewana, sama taca, z podłożem do wysiewu)
  • Mini szklarnia z wentylacją
  • Propagator, szklarnia podgrzewana
  • Propagator hydroponiczny

Na podgrzewanej tacy do uprawy roślin, w różnych rozmiarach, można umieścić kilka małych szklarenek. Umożliwia to hodowlę kilku różnych gatunków roślin na tej samej tacy. Mini szklarnie umożliwiają utrzymanie wilgotności powietrza wewnątrz pojemnika. Można próbować ukorzeniać rośliny bezpośrednio na tacy, z wykorzystaniem odpowiedniego podłoża. Niektóre podgrzewane tace (oraz podgrzewane mini szklarnie) mają wbudowany termostat, który wyłącza się po osiągnięciu wybranej temperatury.

Podłoże do ukorzeniania

W procesie ukorzeniania ogromne znaczenie ma dostarczanie składników odżywczych roślinie, które głównie pozyskuje z podłoża. Najlepszym podłożem do ukorzeniania na tacach i w propagatorach będą kostki i krążki do kiełkowania; torfowe, z wełny mineralnej lub kokosowe. Dla entuzjastów uprawy hydroponicznej dostępne są także propagatory hydroponiczne. Więcej o uprawie hydroponicznej roślin przeczytasz tutaj. Do lepszego wzrostu i zdrowia ukorzenianych roślin warto zastosować nawozy na wzrost i stymulatory.

Dzięki możliwościom, jakie daje sprzęt pomocniczy do klonowania roślin, można bez przerwy cieszyć się z prowadzenia własnej hodowli i czerpać z hojności swoich upraw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here