Śpiewanie kojarzy nam się z talentem. Wiele osób wstydzi się śpiewać, ponieważ uważa, że im to nie wychodzi oraz strasznie fałszują. Mało z nas wie, że śpiewać się można nauczyć. Nawet najgorszy głos można wyćwiczyć, a najlepszy trzeba trenować, aby się nie pogorszył. Jest wiele sposobów, śpiewania, od stylu klasycznego do growl, ale większość z nas kojarzy głównie styl popowy. Mamy dla Was pewne wskazówki, które pomogą popracować nad głosem, dzięki czemu będziecie świetnie śpiewać.
- Rozwijaj swoje umiejętności wokalne.
Wielu wokalistów często śpiewa bez żadnego przygotowania lub zdarza im się improwizować, a swoich głosów używają w zakresie danej skali. Warto jednak ćwiczyć nad głosem i próbować różnych skal. Jak to zrobić Można na keyboardzie odtwarzać jednocześnie wszystkie dźwięki w skali, a potem szybko je śpiewać. W ten sposób nasz głos będzie szybko przeskakiwać pomiędzy kolejnymi nutami. Warto też ćwiczyć z różnymi samogłoskami w taki sam sposób. - Wzmocnij swoje rejestry głosu.
Wyróżnia się trzy rejestry głosowe: wysoki inaczej głowowy, który pomaga osiągnąć najwyższe nuty, środkowy, który zawiera nuty na średnim poziomie oraz niski nazywany również piersiowym, który stanowi skalę naturalnego głosu mówionego. Warto pracować nad każdym z nich w tym samym stopniu, to pomoże nam osiągnąć każdy ton w pełnym zakresie. - Kiedy śpiewasz w niskim rejestrze, upewnij się, że masz prawidłowo otwarte usta.
Powinno się zawsze ćwiczyć przed lustrem, w ten sposób zyskamy pewność, że śpiewamy prawidłowo. Głos powinien wydobywać się z przepony, nie wolno go wymuszać. Niski rejestr wzmocnimy ćwicząc przy użyciu skali malejącej. Jak to robić? Trzeba powtarzać i obniżać dźwięk za każdym razem o pół tonu. - Ćwicz środkowy rejestr.
Osoby, które mają mocny niski rejestr, a wysoki słaby, powinny popracować nad średnim. Jak wyglądają takie ćwiczenia? Należy ćwiczyć w skali malejącej i cały czas kontrolować głos. Należy zwrócić uwagę, czy nie pojawiają się żadne wyczuwalne zmiany tonu głosu. - Ćwicz wysoki rejestr.
Wysoki rejestr głosowy również powinno się ćwiczyć. W trakcie śpiewania powinniśmy uśmiechać się oraz unosić policzki. Warto sobie wyobrazić, że dźwięk wydobywa się z przestrzeni za nosem, a następnie starajmy naśladować dźwięk przypominający jak chichot czarownic. Takie ćwiczenia pomogą przesunąć każdy dźwięk w wysoki rejestr. - Naucz się śpiewać głośno.
Śpiewanie głośno jest bardzo ważne, najpopularniejsze wokalistki często właśnie w ten sposób wykonują swoje utwory. W czasie krzyku, powinniśmy wzmacniać głos przytrzymując go mięśniami brzucha i uwalniając przy użyciu wysokiego rejestru, nigdy nie próbujmy wypychać go z dołu. W trakcie ćwiczeń używajmy skali malejącej, ale zwiększajmy ją z każdym powtórzeniem o pół tonu. - Dodatkowe wskazówki
Musimy bardzo uważać na swój głos, szczególnie w trakcie głośnego śpiewania. Jest on bardzo delikatny i można go uszkodzić. Dlatego nie róbmy rzeczy, których nie jesteśmy w stanie wykonać.