Jak nowocześnie udekorować ściany za pomocą plakatów

Jednym z wciąż popularnych trendów minionych sezonów pozostają wykorzystywanych przy aranżacji wnętrz plakaty na ścianę. Prostota, jaką oferują podobne rozwiązania w połączeniu ze stosunkowo przystępną ceną sprawiają, że dekoracje tego typu znajdują swoje miejsce w różnego typu wnętrzach, począwszy od sypialni, przez pokoje dzienne, jadalnie, kuchnie, a na gabinetach oraz korytarzach kończąc. Istnieje więcej niż jeden sposób na interesujące wyeksponowanie plakatu, wystarczy jedynie odrobina kreatywności, komplet ramek oraz – co najważniejsze – gotowy na nowoczesną metamorfozę pokój.

10 pomysłów na oryginalną dekorację ściany wykorzystując plakaty

Jak wspomnieliśmy powyżej, możliwości wkomponowania plakatów w wystrój dowolnego pomieszczenia istnieje wiele. Tworzenie niepowtarzalnej atmosfery w pomieszczeniu to coś znacznie więcej niż losowe obwieszanie ścian kolorowymi wydrukami. Przedstawiamy garść przydatnych porad dotyczących tego, jak można zaaranżować plakaty na ścianę.

  1. Postaw na ramkę. Plakaty mogą prezentować się bardzo zachwycająco, już wyłącznie ze względu na wysokiej jakości nadruk lub autorską grafikę, ale oprawione w ramkę będą wyglądały znacznie bardziej elegancko. Pozwoli to również uniknąć skojarzeń z pokojem zbuntowanego nastolatka. 
  2. Jeden większy plakat na ścianę znakomicie sprawdzi się w niewielkim pomieszczeniu – nawet jeśli dekoracja zajmie większą przestrzeń na ścianie. Mocny akcent w zupełności wystarczy.
  3. Plakaty można grupować w mniejsze i większe galeryjki. Nowoczesne pomieszczenia korzystają na symetrycznie ustawionych dekoracjach – dwa lub trzy wydruki tej samej wielkości znakomicie wpasują się w podobny styl. 
  4. Pokoje o dużej przestrzeni, można śmiało udekorować większą ilością plakatów w różnych formatach. Najlepiej, jeśli zgromadzone są w jednym miejscu, a motywem przewodnim jest ich tematyka lub paleta kolorystyczna. Wtedy warto rozmieścić ramy nieregularnie, na różnych wysokościach.
  5. Nie trzeba obawiać się mieszania dekoracji – plakaty dobrze skomponują się z oprawionymi zdjęciami oraz naściennymi naklejkami. 
  6. Jeśli łóżko w sypialni ma prostą formę i nie posiada zagłówka, odpowiednio dobrany plakat optycznie wypełni przestrzeń na ścianie. Doda to wrażenia przytulności oraz zada stylu. 
  7. Wynajmowane mieszkanie? Nie trzeba naruszać ścian, żeby pokazać plakat – wystarczy ustawić oprawiony wydruk na półce, szafce lub parapecie. 
  8. W przypadku pomieszczeń z małą ilością mebli, z dużą ilością niewykorzystanej przestrzeni, duże plakaty do ramek będą wyglądały bardzo elegancko ustawione na podłodze – na tle tapety lub w pobliżu dużej donicy z rośliną. Znakomicie podbija to styl loftowy oraz boho. 
  9. Oprawiony plakat na ścianę znakomicie komponuje się z innymi dodatkami, w postaci roślin, szklanych dekoracji oraz świec. Dzięki temu można wyraźnie zaznaczyć motyw przewodni i styl danego pomieszczenia. 
  10. Spójna stylistyka wybranych ram pozwoli na stworzenie przyjemnej dla oka i harmonijnej kompozycji z plakatów. 

Jak nowocześnie udekorować ściany za pomocą plakatów

Przede wszystkim warto zrezygnować z popularnych jakiś czas temu antyram i postawić na bardziej eleganckie modele ram, o naturalnym, metalizowanym lub matowym wykończeniu. Dodatkowo, jeśli budżet na to pozwala, można pokusić się o wybór nieco większej ramy, a przestrzeń między nią a plakatem wypełnić przy pomocy jednolitego papieru lub wykorzystać passe-partout. Plakaty na ścianę można wykorzystać w sytuacjach kiedy pomieszczenie nie wymaga remontu, a jedynie odświeżenia i zmiany dodatków. Dwie lub trzy korespondujące ze sobą grafiki mogą wprowadzić do pokoju zupełnie nowy klimat. Tworząc galeryjkę przed powieszeniem plakatów można przygotować plan. Z papieru można wyciąć prostokąty wielkości poszczególnych ram i zaplanować ich ułożenie. Przy pomocy taśmy klejącej można delikatnie zamocować je na ścianie, a potem wbić w ścianę gwoździe w odpowiednie miejsca. Ważne jedynie, aby wszystko dokładnie pomierzyć. Kiedy uchwyty na ramki są już zamontowane można pozbyć się papieru i powiesić plakaty. 

Dekoracje ścian w salonie – plakat w ramie

W pokoju dziennym, gdzie spędza się bardzo dużo czasu, a także zaprasza się gości i znajomych, warto zadbać o zachowanie niebanalnego charakteru. Do tego celu znakomicie sprawdzają się właśnie plakaty do ramek. Dlaczego? Kiedy dana dekoracja się znudzi lub zapragniemy szybkiej zmiany, łatwo i niewielkim nakładem można podmienić wydruk na inny, bez konieczności zdejmowania tapety czy pomalowania ścian. Jeśli nie tylko ze względów czysto estetycznych, ale również praktycznych, plakat na ścianę może się okazać dość przydatny. Jak często zdarza się zabrudzić lub delikatnie uszkodzić warstwę farby na ścianie – a już zwłaszcza wtedy, kiedy w domu mieszkają dzieci? Elegancka rama może tymczasowo posłużyć do zamaskowania powstałych niedoskonałości, a jak już zostało nadmienione powyżej – może zostać zamocowana lub powieszona na wiele sposobów. Dobierając wysokiej jakości wydruki można sprawić, że salon szybko nabierze świeżości, a samo wnętrze wyda się znacznie bardziej przytulne i zachęcające. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here