Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej

Dobór odpowiedniej mocy paneli fotowoltaicznych to gwarancja, że fotowoltaika będzie opłacalnym rozwiązaniem – pokryje zapotrzebowanie na energię elektryczną domu oraz pozwoli zyskać realne oszczędności na rachunkach za prąd, a także przyspieszyć zwrot z inwestycji. Sprawdź, jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej!

Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych?

Instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu budynku bądź na gruncie ma zapewniać inwestorom realne oszczędności. W tym celu należy koniecznie dobrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej biorąc pod uwagę roczne zużycie energii elektrycznej przez dane gospodarstwo domowe bądź firmę. Dzięki temu zyskuje się pewność, że fotowoltaika pokryje zapotrzebowanie na prąd w całości, a tym samym zapewni oszczędności poprzez znaczne obniżenie rachunków za prąd.

W celu dobrania mocy instalacji fotowoltaicznej konieczne jest uwzględnienie zużycia prąd w skali roku. Aby tego dokonać wystarczy zsumować zużycie energii elektrycznej z dwunastu ostatnich miesięcy. Dane na ten temat znaleźć można na rachunkach za prąd.

Wiedząc, ile energii elektrycznej jest zużywane można obliczyć moc paneli fotowoltaicznych, która powinna zostać zamontowana w danym domu. Roczne zużycie energii elektrycznej należy pomnożyć przez 1,2, a następnie podzielić przez roczną produkcję z kW.

Przykład: 
4000 kWh – roczne zużycie prądu
1000 kWh na 1 kW – szacowana produkcja z instalacji fotowoltaicznej
4000 kWh x 1,2/1000 kWh = 4,8 kW – moc instalacji fotowoltaicznej

Należy oczywiście założyć, że są to dane wyłącznie szacunkowe i orientacyjne. Dokonać ich może każdy, jednakże finalnych obliczeń powinien dokonać specjalista, który weźmie pod uwagę różne istotne czynniki. Co więcej 1000 kWh szacowanej produkcji z 1 kW jest możliwy do osiągnięcia jedynie w przypadku spełnienia określonych warunków, w tym położenia instalacji fotowoltaicznej względem słońca. Wartość ta dotyczy jedynie sytuacji, gdy jest ona umiejscowiona na stronę południową.

Nieprawidłowo dobrana moc instalacji fotowoltaicznej

Czym może skutkować nieodpowiednio dobrana moc instalacji fotowoltaicznej? Przede wszystkim panele fotowoltaiczne nie wytworzą ilości energii elektrycznej wystarczającej na pokrycie zapotrzebowania na prąd. Tym samym będzie on musiał być pobierany z sieci energetycznej, a rachunki za prąd zmaleją na tyle, aby zapewnić oszczędności oraz opłacalność inwestycji. Zwrot z niej zajmie również więcej czasu.

Z kolei zbyt duża moc instalacji fotowoltaicznej oznacza produkcję nadmiernej ilości energii elektrycznej, która będzie trafiać do sieci energetycznej i nie będzie mogła zostać wykorzystana. Za samą instalację zapłacimy więcej (większa moc oznacza więcej paneli fotowoltaicznych do zakupu), a tym samym również zwrotu inwestycji będzie trzeba się spodziewać później.

Dobór mocy paneli fotowoltaicznych – komu powierzyć?

Choć orientacyjną moc fotowoltaiki można obliczyć samodzielnie biorąc pod uwagę roczne zużycie energii elektrycznej, to dokładnych wyliczeń powinni dokonać specjaliści. Zostaną przez nich uwzględnione różne ważne kwestie, w tym udział energii oddawanej do sieci, udział własnej konsumpcji, powierzchnię dachu lub gruntu, kąt nachylenia dachu czy występowanie ewentualnych zacienień. Gdzie szukać najlepszych specjalistów? Skorzystaj z portalu https://e-energia.pl/, gdzie uzyskać możesz wiele cennych informacji dotyczącej zakupu i montażu fotowoltaiki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here