Jak oczyścić buty z soli?

Czasami nawet krótki spacer po zaśnieżonym chodniku może sprawić, że na naszych ukochanych butach pojawią się białe zacieki. Jeżeli wytrzemy je wilgotną ściereczką na chwilę znikną, ale potem znowu się pojawią. Wszystkie buty, nieważne czy są skórzane, zamszowe czy z eko-skóry łatwo mogą ulec zniszczeniu w trakcie okresu zimowego, a wszystko to przez sól, która się osadza na butach. Często wydaje się, że nie można z tym nic zrobić i nasze buty nadają się tylko do wyrzucenia. Jednak niekoniecznie tak musi być. Jest kilka produktów do czyszczenia obuwia, które usuwają plamy z soli bardzo skutecznie, ale niestety często zawierają składniki bardzo szkodliwe dla środowiska lub mogące popsuć buty. Dlatego lepiej ich unikać, a zamiast nich stosować łagodne i naturalne środku, które usuwają plamy z soli w delikatny sposób. Jakie środki można zastosować?

 1. Woda:

  Może się wydawać to nierealne, ale czasami zwykła woda wystarczy. Nie zniszczy ona butów, a może dokładnie usunąć plamy. Jak ją stosować? Na początek moczymy zmoczyć ściereczkę czy gąbkę, a potem dokładnie ją wyżymać, aby pozbyć się nadmiaru wody. Następnie przecieramy delikatnie powierzchnię buta. Czynność można powtórzyć kilka razy aż plamy z soli znikną. Niestety nie zawsze się to udaje, wtedy trzeba zastosować inny środek.

 2. Ocet:

  Ocet od wielu lat jest stosowany jako naturalny środek czyszczący i dezynfekujący. Może również uratować nasze ukochane buty. Jednak zanim zaczniemy czyścić nasze obuwie, należy go rozcieńczyć, tylko wtedy ich nie uszkodzą. Najlepiej wymieszać 1 łyżkę stołową octu z 1 szklanką wody. W takiej miksturze można zamoczyć ściereczkę i wycierać plamę. W razie potrzeby czynność należy powtórzyć tyle razy, ile będzie potrzeba.Jak oczyścić buty z soli?

 3. Cytryna:

  Nie każdy lubi zapach octu, ale można zastąpić go cytryną. Najpierw należy ją rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:1, a następnie postępować dokładnie tak samo jak w przypadku octu.

 4. Płyn do mycia naczyń:

  Kolejnym środkiem czyszczącym buty, ale ich nie niszczącym jest płyn do mycia naczyń. Jak przygotować mieszankę, która oczyści buty? Należy 5 kropli płynu do mycia naczyń rozcieńczyć z połową szklanki wody. Następnie moczymy gąbkę lub ściereczkę w mieszance i czyścimy buty, dopóki plama z soli nie zniknie. Taka mieszanka będzie łagodna dla obuwia, a bezlitosna dla plam.

 5. Woda utleniona:

  Do usuwania plam z soli doskonale nadaje się też woda utleniona. Jednak nie wolno jej wylewać na buty, tylko przygotować odpowiednią miksturę. Do połowy szklanki wody należy dodać dwie łyżki stołowe wody utlenione. Na koniec moczymy szmatkę lub gąbkę w mieszance, a następnie czyścimy buty. Robimy to do czasu aż plama zniknie.

Jak zabezpieczyć buty przed wybrudzeniem ich solą?

Czyszczenie butów z soli może być trudne i uporczywe. Jednak można się z tym uporać, ale warto zadbać, aby się nie wybrudziły. Dlatego przed pierwszym wyjściem warto zabezpieczyć materiał przed osadzaniem się soli. Na rynku jest mnóstwo środków, które można do tego wykorzystać.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here