Jak odpowiednio dobrać zasłony do różnych pomieszczeń

Tekstylia, a w tym także zasłony stanowią istotną część wyposażenia aranżacji. Nie bez powodu mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach. Tkaniny mają bowiem ogromny potencjał dekoracyjny, dzięki czemu z ich pomocą możemy kształtować ostateczny charakter wnętrz. Dobierając nowe zasłony i inne tekstylia w łatwy sposób można również przeprowadzić metamorfozę stylu aranżacji. Jak zatem dobrać je odpowiednio do różnych pomieszczeń? Podpowiadamy.

Zasłony w różnych wnętrzach – jak dobierać?

Każdy z nas urządzając swoje wnętrza oczekuje, że efekt będzie nie tylko funkcjonalny, ale i estetycznie dopracowany oraz atrakcyjny. Jeżeli pokój ma prezentować się spójnie, oprócz doboru odpowiedniej kompozycji kolorystycznej, mebli i dekoracji, nie należy zapominać o aranżacji okien. Każdy w tym zakresie ma swoje indywidualne upodobania, gdyż niektórzy lubią minimalizm i w związku z tym preferują, aby dekoracje okienne były niezbyt ozdobne i nie zasłaniały widoku. Natomiast pozostali decydują się na strojne wykończenie okien, by dominowały one aranżację w zakresie dekoracyjności.

Wiele lat temu zasłony służyły przede wszystkim do dekorowania okien pałacowych. Upinano je wówczas w finezyjne kształty i fale, a cała kompozycja miała podkreślać wrażenie bogactwa i przepychu. Od tego czasu wiele się zmieniło i większość osób traktuje zasłony głównie jako elementy praktyczne, gdyż pozwalają zaciemnić pomieszczenie oraz zasłonić przed wzrokiem osób postronnych.

Zasłony w stylu nowoczesnym – gdzie się sprawdzą?

W nowoczesnych aranżacjach wnętrzarskich przewodzi minimalizm. Dotyczy przemyślanego układu pomieszczeń, podkreślenia funkcjonalności i zachowania prostych form oraz spójnych kompozycji kolorystycznych. W takich pomieszczeniach często stosowane są uniwersalne szarości i biele, co znacznie ułatwia dobór dodatków, gdyż można wybrać kolorowe i wzorzyste dekoracje oraz wykończenia. Świetnie sprawdzą się zasłony do salonu, które będą podkreślać wystrój wnętrza. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie kontrastu kolorystycznego i wybór zasłon w esencjonalnych barwach.

Zasłony do sypialni i kuchni – czym się będą różnić?

Z kolei zasłony do sypialni będą pełniły rolę oddzielającej nas od świata zewnętrznego. Wiele osób decyduje się na materiał typu blackout, który całkowicie odcina dopływ słońca. Jeśli chodzi o zasłony do kuchni – zawsze będą wyglądały nieco inaczej. Tego typu materiały umieszcza się obok okien, które zwykle są umiejscowione nad blatami. Będą one zatem krótsze i wykonane z innego, bardziej odpornego na plamy i zabrudzenia materiału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here