Jak ostrzyć i konserwować noże japońskie?

0
627

Japońskie noże cieszą się uznaniem na całym świecie. Są chętnie wybierane przez profesjonalnych kucharzy, dla których liczą się precyzyjne cięcia. Coraz częściej decydują się na ich zakup również amatorzy gotowania. Ty także jesteś posiadaczem takiego zestawu lub dopiero planujesz jego zakup? Musisz być świadomy tego, że o japońskie noże należy odpowiednio dbać, aby jak najlepiej spełniały swoją funkcję przez wiele lat. Dowiedz się, w jaki sposób to robić!

Jak konserwować noże japońskie?

Zakup nożna japońskiego to inwestycja na długie lata. Aby jednak tak było, należy o niego szczególnie dbać. W przeciwieństwie do zwykłych europejskich noży są one bardzo wymagające, jeśli chodzi o konserwacje oraz przechowywanie. O czym musisz pamiętać? Przede wszystkim, nie wolno ich myć w zmywarce. Należy go myć ręcznie za pomocą płynu do naczyń i ciepłej wody. Obowiązkowo należy przyjrzeć się nie tylko ostrzu, ale też rękojeści, na której także mogą zostać resztki jedzenia. Po umyciu koniecznie trzeba osuszyć, ponieważ większość modeli nie jest wykonana ze stali nierdzewnej. Raz na jakiś czas ostrze można posmarować specjalnym środkiem do czyszczenia noży i przetrzeć suchą szmatką, dzięki czemu będzie bardziej odporne na rdzę. Japońskie noże kuchenne powinny być przechowywane w specjalny sposób – nie można pozostawić ich w szufladzie z innymi przyborami. Niewskazane jest też chowanie ich do bloku na noże, co może spowodować szybsze tępienie się lub uszkodzenie ostrza. Najlepiej przechowywać je w oryginalnym pudełko lub na listwie magentycznej.

Ostrzenie japońskich noży – jak to robić dobrze?

Japońskie noże kuchenne ostrzy się wyłącznie na ceramicznych lub syntetycznych kamieniach. Muszą one być dodatkowo zamoczone w wodzie na kilka minut przed procesem ostrzenia. Sucha ostrzałka może porysować i zniszczyć ostrze. Zazwyczaj oznaczone są konkretnymi cyframi, oznaczającymi gradację, która wskazuje, do jakich zadań są przeznaczone. Kamienie o gradacji 200/800 używa się do ostrzenia tępych noży i naprawiania ostrza. Gradacja 1000-3500 wskazana jest do ostrzenia noży do codziennego użytku, natomiast wyższa nadaje im ekstremalną ostrość. Takie kamienie sporo kosztują, ale pozwalają na przywrócenie nożom fabrycznej ostrości. Warto też wiedzieć, że przeciwieństwie do wyrobów europejskich, nie trzeba ich ostrzyć każdego dnia lub kilka razy w tygodniu. Wysokiej jakości nóż japoński może być ostrzony nawet raz na kilka miesięcy – i to przy intensywnym wielogodzinnym użytkowaniu każdego dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here