Podczas wymiany walut uzyskujemy równowartość jednej waluty w drugiej. Jednakże kursy walut ulegają ciągłym zmianom, dzięki czemu na takiej operacji możemy zarówno stracić jak i zyskać.

Pilnuj kursu

Wymieniając walutę, nie warto robić tego w przypadkowym miejscu i czasie. Przygotowując się do zagranicznego wyjazdu lub zbliżając się do terminu spłaty kredytu walutowego, warto odpowiednio wcześniej zapoznać się z kursami walut i wybrać moment, kiedy cena sprzedaży interesującej nas waluty jest najniższa. Taka uważność jest szczególnie istotna w przypadku wymiany popularnych walut, na przykład jeśli interesuje nas wymiana euro lub dolarów. Kursy największych, światowych walut ulegają ciągłym zmianom, więc w ciągu miesiąca a nawet tygodnia różnice w kursach mogą być naprawdę duże. Wiedząc o tym, warto nawet rozważyć kupno waluty na zapas, na długo przed planowanych wyjazdem, lub w ogóle niezależnie od niego.
Po drugie, planując wymianę waluty, należy starannie porównać różnice cen pomiędzy poszczególnymi kantorami. Różnice mogą sięgać nawet kilkunastu groszy, sumując się w naprawdę spore kwoty. Jeśli chcemy wymienić walutę obcą na walutę obcą, na przykład interesuje nas wymiana EUR na CHF, szczególnie starannie sprawdźmy kursy, jeśli trzeba posiłkując się internetową porównywarką. Pamiętajmy, że najmniej korzystne ceny są w kantorach zlokalizowanych na lotniskach, dworcach i przejściach granicznych, czyli wszędzie tam, gdzie wymiana realizowana jest na ostatnią chwilę.

Kilka przydatnych sztuczek

Pieniądze przy wymianie walut można zaoszczędzić także podchodząc do transakcji bardziej planowo. Po pierwsze, warto założyć sobie konto walutowe. Takie konto zazwyczaj jest bezpłatne, a pozwala na obrót walutami obcymi bez potrzeby przewalutowania. Co za tym idzie, nie musimy płacić bankom marży i nie tracimy na spreadzie. Konto walutowe przydaje się także, jeśli korzystamy z usług kantorów internetowych. Ponadto, do konta walutowego przypisana jest także karta płatnicza, którą możemy płacić podczas zagranicznych podróży. Jeśli mamy taką kartę, przed podróżą po terytorium Unii Europejskiej w ogóle nie interesuje nas wymiana euro. Konto walutowe może być przydatne także do szybkiej wymiany walut, na przykład jeśli potrzebna jest nam wymiana euro na franki szwajcarskie do kredytu. Jednakże takie przewalutowane będzie obciążone marżą banki i zazwyczaj droższe od wymiany tych walut w inny sposób.

Inne sposoby na oszczędzanie

W dobie konkurencji i marketingu, klient korzystający z usług kantorów może wiele zyskać. Warto szczególnie przyglądać się ofertom kantorów, które w walce o klientów przygotowują różne promocje typu na przykład happy hours. Jeśli regularnie wymieniamy waluty, na przykład interesuje nas regularna wymiana franków na euro czy odwrotnie, powinniśmy monitorowac oferty, zwłaszcza te dostępne w Internecie. Dzięki temu możemy zaoszczędzić spore sumy a nawet okazjonalnie wymienić waluty bez spreadu. Korzystając z takich możliwości, nie tylko nie stracimy na wymianie waluty, ale możemy także sporo zyskać.

www.bazanet.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here