Jak pisać wiersze?

Pisanie wierszy to nie jest taka prosta sprawa, ale pozwala przelać na papier nasze uczucia i obserwacje. Ich tematem może być wszystko, wystarczy tylko ująć to w odpowiednie słowa. Jeżeli sprawia nam to przyjemność i pozwala odreagować, to warto pisać. Osobom, które mają wątpliwości, jak się za to zabrać i jak prawidłowo tworzyć, przekazujemy kilka wskazówek.

  1. Na początek warto czytać dużo poezji – to będzie nasza inspiracja. Każdy twórca zaczyna od przeczytania wierszy innego autora, w ten sposób dowiaduje się, jak powinny one wyglądać. Wiersze z reguły są krótkie, nadmierne rozpisywanie zostawmy twórcom prozy.
  2. Trzeba znaleźć w sobie natchnienie, wiersz może powstać z różnych przyczyn. Dlatego warto uważnie obserwować nasze otoczenie i szukać inspiracji. Warto też zapisywać pojedyncze teksty, które wymyślimy. W przyszłości może powstać z nich wspaniały poemat.
  3. Powinniśmy się też zastanowić, co chcemy osiągnąć poprzez pisanie wierszy. W ten sposób łatwiej nam będzie tworzyć. Ważna też jest informacja, kto ma być odbiorcą wiersza.Jak pisać wiersze?
  4. Następnie należy wybrać rodzaj poezji, ponieważ liczba rodzajów wierszy jest długa. Można też nie wybierać żadnej formy i tworzyć tzw. free verse. Czasami forma wiersza powstaje dopiero w trakcie pisania.
  5. Ważne jest też, aby się wczuć w trakcie pisania. Najlepiej wczuć się w emocje, które chcemy przekazać lub wyobrażać sobie to, o czym piszemy.
  6. Dobrze też, gdy po napisaniu wiersza, przeczytamy go sobie na głos. W ten sposób upewnimy się, że dobrze brzmi oraz czy czyta się go z łatwością oraz przyjemnością.
  7. Warto też poznawać nowe słowa, aby tego dokonać trzeba dużo czytać i słuchać innych ludzi. Trzeba używać tylko tych fraz, które są nam potrzebne i uważać, żeby nie przesadzić. Jednak słowa trzeba dobierać bardzo uważnie.
  8. Nie tylko słowa są ważne, ale też emocje. To one odgrywają główną rolę w wierszu. Jest to niestety bardzo trudne zadanie. Dlatego najlepiej wyobrażać sobie jakieś namacalne kształty typu niszczący ogień, czy pachnąca róża, a potem go dokładnie opisać.
  9. Nie wolno pomijać środków stylistycznych, to one sprawiają, że wiersze stają się niezwykłe. Jednak trzeba stosować je rozsądnie i żadnych nie nadużywać. Tylko wtedy stworzymy piękny wiersz, który nie będzie przesadzony.
  10. Mocne słowa powinny się pojawić dopiero na końcu. To ostatnie wersy powinny pięknie zamykać wiersz i zmuszać czytelnika do refleksji. Nie możemy mu podać wszystkiego na tacy, ponieważ wtedy będzie rozczarowany. Zakończenie powinno pozostawić czytelnikowi możliwość interpretacji.
  11. Pierwsza forma wiersza to nie zawsze ta ostateczna. Często po zakończeniu pisania przychodzi czas na poprawki. Należy go przeczytać kilka razy na głos i zmienić to co uznamy za stosowne. Czasami będziemy chcieli go poprawiać wiele razy, ale bądźmy cierpliwi i to róbmy.
  12. Na koniec powinniśmy zebrać opinie o wierszu wśród znajomych i rodziny. Najmilej widziane będą te krytyczne, które ułatwią nam dalszą pracę. Dlatego trzeba prosić o szczere opinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here