Jak pomalować mieszkanie

Malowanie mieszkania to czynność, którą warto powtarzać przynajmniej co kilka lat. Można do tego celu wynająć fachową ekipę remontowo-budowlaną, jednak z odpowiednim przygotowaniem możesz go osiągnąć samodzielnie. Dowiedz się o czym warto pamiętać malując mieszkanie i zaoszczędź sobie niepotrzebnych wydatków i nerwów.

Malowanie mieszkania – od czego zacząć?

Kiedy w Twojej głowie pojawi się już ta długo odwlekana decyzja o pomalowaniu mieszkania, nie panikuj! Podejdź do tego jak dorosły, tzn. zastanów się co chcesz osiągnąć, zaplanuj przebieg prac, zorganizuj farbę oraz wszystkie niezbędne sprzęty i dopiero później przejdź do działania.

Jaki kolor wybrać?

Wybór koloru to nie tylko kwestia estetyczna. Zastanów się jakie kolory lubisz, a później wybierz kilka, które pasowałyby do Twojego mieszkania, mebli i reszty wyposażenia. Po drugie przeanalizuj wybrane kolory według tego jaki wpływ mają na ludzkie samopoczucie oraz czy będą pasować do Twojego charakteru.

Wyprawa do sklepu – czego konkretnie potrzebujesz?

Zanim wybierzesz się do sklepu lub zasiądziesz do komputera na zakupy online, przygotuj listę niezbędnych produktów. Po pierwsze farba. Kup o jedną puszkę lub wiaderko więcej. Zawsze lepiej, jeśli trochę Ci zostanie. Nie chcesz chyba, żeby jedna ze ścian Twojego salonu została pomalowana jedynie do połowy? Na opakowaniu farby znajdziesz informację o tym, na ile metrów kwadratowych wystarczy takie opakowanie. W zależności od tego, jak duże są powierzchnie, które zamierzasz odświeżyć, koniecznie kup wałek i kilka mniejszych pędzli. Pomogą one pomalować krawędzie i trudno dostępne miejsca np. za grzejnikiem, czy przy karniszu. Przydatne mogą okazać się też folie i taśmy zabezpieczające, dzięki którym unikniesz niepotrzebnych plam z farby wszędzie tam, gdzie nie powinno ich być.

Przygotowanie pomieszczenia – o czym pamiętać?

Zanim zaczniesz pracę w konkretnym pomieszczeniu wynieś z niego wszystkie przedmioty. Po pierwsze zyskasz miejsce niezbędne do wszelkich remontów, po drugie komfortową pewność, że niczego nie pobrudzisz i tym samym nie zniszczysz bezpowrotnie. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się meble, których nie jesteś w stanie wynieść dokładnie zabezpiecz je folią ochronną. Dokładnie tak samo postąp z podłogami. Pamiętaj, że plamy z zaschniętej farby bardzo trudno usunąć. Jeśli chcesz nieco urozmaicić pomieszczenie i pomalować każdą ścianę na inny kolor, użyj taśmy ochronnej, by podczas malowania nie wyjechać za krawędź. Ta ostatnia wskazówka może dotyczyć również sufitów. Jeśli potrzebujesz więcej wskazówek przeczytaj artykuł: „Przygotowanie pomieszczenia do malowania krok po kroku.”

Malowanie – czerp z niego przyjemność

Nadszedł czas malowania. Duże powierzchnie maluj za pomocą wałka. Brzegi, krawędzie i trudno dostępne miejsca pomalujesz pędzlami. Pilnuj, by wałek i pędzle były zawsze wilgotne i odpowiednio namoczone farbą, gdy z nich korzystasz. Jednak zwracaj uwagę, czy farba nie ścieka po ścianie. Jeśli tak, oznacza to, że używasz jej za dużo. Kiedy pomalujesz całą ścianę poczekaj, aż wyschnie, by móc ocenić efekt pracy. Może się zdarzyć, że konieczne będzie położenie drugiej warstwy farby w celu uzyskania satysfakcjonującego koloru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here