Jak pozbyć się rybików?

Rybiki zazwyczaj są małe i zwinne, co sprawia, że trudno je złapać oraz się ich pozbyć. Najczęściej pojawiają się w łazienkach, ponieważ lubią ciepłe, wilgotne i ciemne miejsca. Bardzo często można je znaleźć pod prysznicami, wanną i w miejscach, w których panuje wilgoć. Rybiki to małe i srebrne owady, które swym wyglądem przypominają rybę. Mamy dla Was kilka wskazówek, które pomogą zapobiec inwazji rybików w Waszym domu.

 1. Zmniejszenie wilgotności.
  Rybiki potrzebują wody, aby mogły przetrwać, więc warto pozbyć się jej. Oczywiście nie osuszymy naszego mieszkania całkowicie, ale warto zmniejszyć wilgoć. Powinniśmy przewietrzyć wszystkie miejsca, w których mogą występować rybiki. Dlatego warto zainwestować w osuszacze i wentylatory. Powinno się też usunąć wszystkie źródła wody. W tym celu należy wymienić lub naprawić nieszczelne rury i zawory. Osoby, które nie mają w domu dzieci ani zwierząt mogą umieścić w narożnikach ścian, wanny, pęknięciach w płytkach lub tapetach i w szafce pod zlewozmywakiem żel krzemionkowy.
 2. Zadbaj o porządek.
  Rybiki są zdolne do przeżycia nawet rok bez posiłku. Dlatego powinniśmy się upewnić, że dokładnie wszystko wysprzątaliśmy. Wszystko musi być zmiecione, odkurzone oraz dobrze umyte. Rybiki mogą się żywić wszystkim, co są w stanie znaleźć, nawet papier, książki, czy klej. Z tego powodu wszystkie dokumenty należy trzymać w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Musimy też pozbyć się pleśni oraz sprawdzić z czego zrobione są nasze dywany, ponieważ rybiki lubią także len i jedwab.
 3. Napraw lub usuń tapety.
  Rybiki żywią się również klejem do tapet. Dlatego w momencie, gdy zauważymy, że krawędzie naszej tapety się psują lub odkleją, trzeba szybko je naprawić. Musimy przyciąć, zamocować z powrotem lub usunąć tapetę.
 4. Wyreguluj temperaturę i oświetlenie.
  Na szczęście są rzeczy, które mogą wypłoszyć rybiki, a są to wysoka temperatura oraz mocne oświetlenie. Optymalna temperatura do ich rozwoju to 21–26 stopni Celsjusza. Dlatego najlepiej podnieść temperaturę pomieszczenia do ponad 27 stopni Celsjusza lub obniżyć poniżej 15 stopni Celsjusza. Wszystko zależy od naszych preferencji. Można też użyć światła do tego, aby je wypłoszyć.Jak pozbyć się rybików?
 5. Zakryj i wypełnij wszystkie szczeliny i otwory.
  Rybiki lubią dostawać się do pomieszczeń przez różne szczeliny oraz otwory. Takie miejsce idealnie nadają się też do składania jaj. Dlatego trzeba bardzo dokładnie obejrzeć całe pomieszczenie i sprawdzić, czy nie ma w nim jakichkolwiek otworów i pęknięć w ścianach i podłogach, a następnie się ich pozbyć, szczególnie należy zwrócić uwagę na niewielkie szczeliny miedzy ujściem rur a podłogą. Najlepiej użyć gipsu lub masy uszczelniającej do uzupełnienia ich.
 6. Zastosuj środki owadobójcze.
  Czasami trzeba użyć mocniejszych środków i zastosować środków zapobiegawczych z substancjami owadobójczymi. Należy wybrać taki, który będzie najbardziej odpowiedni do naszych potrzeb. W czasie jego stosowanie należy być ostrożnym i stosować się do zaleceń producenta.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here