firany

Niestety nawet jak nie lubimy sprzątać, to jesteśmy na to skazani. Porządki domowe dla większości z nas są koszmarem, choć są i osoby, które je lubią. Dzisiaj na szczęście nie trzeba być perfekcyjną panią domu i znać receptę na każdą plamę, wiele wątpliwości da się rozwiązać dzięki poradom z internetu. Z artykułu dowiesz się, jak prasować i prać firany.

Jak prać firany?

Studiów ze sprzątania nie ma, więc można uznać, że nie jest potrzebna żadna tajemna wiedza, by uporządkować dom. Teoretycznie tak, ale są triki, które sprawiają, że można zrobić to prędzej, dokładniej, a nawet… z mniejszym nakładem pracy. W internecie jest wiele wskazówek, które pomagają szybciej i lepiej uporać się z bałaganem. Na pytanie o to, jak sprzątać mieszkanie odpowiada blog Maxmag, na którym można znaleźć praktyczne porady dotyczące dbania o porządek w swoim domu.

Jednym z zagadnień, które jest bardzo interesujące, jest to, jak prać firany. Dlaczego? Okno ubrane w firany wygląda pięknie tylko wtedy, gdy firanki są świeżo wyprane i bez zagnieceń. Niestety z uwagi na to, że są bardzo delikatne, wiele osób ma z nimi problem, a nawet… nie decyduje się na firany we własnym domu. Prawda jest jednak taka, że okno bez nich wygląda dość skromnie. Poznając sposoby na pranie i prasowanie firanek, można przekonać się do ich zawieszenia w domu.

Oczywiście sposób prania firanek powinno się dostosować do tkaniny, z jakiej zostały uszyte. Bardzo często producent dodaje informacje, jak powinno się postępować z jego wyrobem. Wiadomo jednak, że aby nie ryzykować reklamacji, raczej jego wskazówki będą na wyrost. Najprościej jest napisać, żeby tylko czyścić ręcznie. Jednak umówmy się – pranie ręczne jest trudne. Zwłaszcza jeśli ma się do wyprania firany o dużych rozmiarach.

Warto odważyć się i wyprać w pralce firanki, korzystając z programu do prania delikatnych materiałów lub wręcz określanego jako „pranie ręczne”. Pralka lepiej rozprowadzi detergent, lepiej go wypłucze i lepiej odwiruje firanę.

Jak prasować firanki?

Firanki nie są łatwe w prasowaniu. Przede wszystkim z uwagi na to, że są dość długie. To też cienki materiał i bardzo delikatny. Konieczne jest więc nagrzanie żelazka do minimum i stopniowe zwiększanie temperatury, ale tak, by tkanina się nie przylepiała. Kluczowe jest również przekładanie firanki na desce tak, by nie zaginać już tego, co wygładzone.

Zdecydowanie łatwiejsze jest prasowanie w pionie z użyciem żelazka parowego. Daje też lepsze efekty, bo nie widać żadnych zagięć. Jest mniejsze ryzyko, że przypali się firankę. Niestety takie żelazko jest dość drogie.

Czy jest alternatywa? Jest na to sposób. Można już na etapie prania zadbać o to, by łatwiej się prasowało firankę, a nawet… by nie było takiej konieczności.

Jak prać firany, żeby nie musieć ich prasować?

Jest kilka sposobów na to, by wyprać firanki bez prasowania. O czym warto pamiętać? Przede wszystkim przed włożeniem do pralki powinno się złożyć firanki w kostkę. Da się kupić nawet specjalny pokrowiec, który służy do prania delikatnych tkanin. Zastąpić go można też poszewką na poduszkę.

Kolejną sprawą jest niezapełnianie bębna pralki do pełna. Jeśli tkanina będzie miała miejsce, wówczas zagniecenia zostaną „rozprasowane” już na etapie prania.

Aby firanki zachowały śnieżnobiały kolor, ale i mniej się gniotły, warto kupić specjalne detergenty do ich prania. Z proszkiem też należy postępować oszczędnie. Płyn do płukania pomoże uniknąć elektryzowania się materiału.

Aby firanki w praniu nie wygniotły się za mocno, dobrze jest wybrać program delikatny i zmniejszyć ilość obrotów do 400. Jeśli pralka ma możliwość obniżenia temperatury, to idealna będzie wynosząca 30°C.

Jak prać firanki, żeby ich nie prasować? Ogromne znaczenie ma suszenie. Firanki wykonane z włókien sztucznych najlepiej suszyć po powieszeniu na karniszu, a więc w pionie. Z kolei te, które uszyte są z włókien naturalnych, zdecydowanie lepiej rozwiesić na suszarce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here