Jak przycinać storczyki?

Storczyki znajdują się w wielu domach oraz mieszkaniach. Te kwiatki wyglądają tak ładnie, że decyduje się na nie wiele osób. Niestety domowa uprawa jest o wiele bardziej wymagająca, ale ilość kolorów i fasonów do wyboru wynagradza nam ten trud. W pielęgnacji storczyków bardzo ważne jest ich przycinanie. Niezwykle istotne jest, aby robić to zaraz po tym, gdy zakwitną, ponieważ wtedy uda nam się pobudzić je do dalszego wzrostu. Warto więc przestrzegać tych zaleceń, a uda nam się wyhodować piękną i zdrową roślinę. Niestety, początkujący hodowcy storczyków martwi się, że je uszkodzą w trakcie przycinania, ponieważ nie wiedzą dokładnie, jak to zrobić. Mamy dla Was mały poradnik, który ułatwi Wam to zadanie. Dlatego przeczytajcie go i stosujcie się do poniższych wskazówek, a będziecie mieć piękne storczyki w swoim mieszkaniu.

  1. Czas przycinania.
    Storczyki powinny być przycinane w odpowiednim czasie, czyli wtedy, gdy nie mają żadnych kwiatków. Najczęściej okres ten wypada październiku oraz listopadzie. Wtedy należy dokonać przycinania, ponieważ później roślina zdąży puścić nowe pączki. Warto też uświadomić sobie fakt, że okres przycinania storczyków może być zależny od ich odmiany. Szczególnie ważne jest to w przypadku gatunków, które mogą kwitnąć kilka razy do roku. Osoby, które mają wątpliwości, kiedy zająć się przycinaniem, powinny to zrobić między październikiem i listopadem, ponieważ jest najbezpieczniejszy moment.
  2. Określ odmianę storczyków.
    Warto określić odmianę storczyków, które mamy. Niektóre odmiany wymaga przycinania, gdy ich kwiaty więdną, inne w momencie brązowienia pędów. Najlepiej dowiedzieć się tego w czasie zakupu, również wtedy możemy uzyskać informacje, kiedy i jak przycinać naszą roślinę, a także uzyskamy inne informacje dotyczące pielęgnacji. Jeżeli znamy tylko nazwę to możemy poszukać dokładnych informacji w sieci.
  3. Odpowiednie narzędzia.Jak przycinać storczyki?
    Zdobyliśmy wszystkie niezbędne informacje dotyczące przycinania storczyków, teraz pora wykonać to zadanie. Potrzebne będą do tego odpowiednie narzędzia. Najważniejszym z nich jest sekator nożycowy, który pozwoli skutecznie usunąć usychające części rośliny, ale nie uszkodzi jej przy tym. Przed użyciem sekatora należy zdezynfekować przecierając jego ostrza rozcieńczonym wybielaczem. Róbmy to w rękawicach gumowych, aby chronić naszą skórę.
  4. Co trzeba uciąć i gdzie?
    W końcu nadchodzi moment przycinania, trzeba jednak wiedzieć jak należy to wykonać. Powinno się zacząć od łodyżek, na których były kwiaty, a nie od tych wspierających. Zanim zaczniemy przycinać, warto się upewnić, jakie mamy odmiany storczyków, ponieważ część z nich wymaga innego sposobu przycinania.
  5. Sprawdź korzenie.
    W czasie przycinania należy też obserwować korzenie. Czasami mogą być w złej kondycji i również wymagać przycięcia. Zdrowe, o które nie musimy się martwić to korzenie zielone z szarawym nalotem, które będą powyginane i odrobinę elastyczne. Jeśli natomiast korzenie storczyka są brązowe i kruche to znak, że trzeba je przyciąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here