Jak rozpoznać fałszywe maile

Globalna sieć wymiany danych, czyli internet to twór, który zrewolucjonizował komunikację w XXI w. Ilość korzyści wynikających z wykorzystania m.in. poczty elektronicznej, niesie za sobą równie wiele zagrożeń. Jak dbać o jej bezpieczeństwo i rozpoznawać fałszywe maile?

Fałszywe maile mają błędne adresy

Jedną z pierwszych rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę odczytując wiadomość, jest adres, z jakiego została przesłana. Może być on niewiele mówiącym zlepkiem znaków, ale zdarzają się też, że jest on łudząco podobny do prawidłowego, jednak ma literówki.

Nierzadko mamy również do czynienia z podszywaniem się pod inną osobę. W polu nadawca widnieje prawdziwe imię i nazwisko naszego kontrahenta, lecz sam mail został wysłany z całkowicie innego, fałszywego adresu. W wykryciu takich oszustw pomaga m.in. Gmail.

Phishing e-mail to także nietypowa treść

Kradzieże danych osobowych, numerów kart płatniczych czy haseł do naszej bankowości elektronicznej. To jedne z wielu niebezpieczeństw, z jakimi związany jest phishing w poczcie e-mail. Metoda jest powszechnie wykorzystywana przez internetowych przestępców.

Najczęściej potencjalna ofiara otrzymuje wiadomość, która wygląda tak, jakby pochodziła z legalnego źródła, np. pośrednika płatności, banku, kontrahenta czy innego pracownika. W środku jest link przekierowujący na fałszywą stronę. Nigdy nie klikaj w niezaufane łącza!

Uważaj na podejrzane załączniki w mailu

Przesyłanie obrazów, zdjęć, skanów, plików PDF oraz wszelkiego rodzaju dokumentów jest popularną metodą szybkiej wymiany danych w firmach. Wiele osób pobiera załączone do wiadomości elementu, zanim w ogóle zapozna się z jej treścią i upewni, że jest bezpieczna.

Podstawowym błędem jest brak weryfikacji potencjalnie niebezpiecznych załączników. Oprogramowanie, takie jak Bitdefender, umożliwia automatyczne wykrywanie. Warto jednak pamiętać, że pobieranie niezaufanych plików EXE czy archiwów ZIP może być bardzo groźne.

Nie podawaj swoich danych osobowych

Kolejnym grzechem internautów jest podawanie swoich danych osobowych w wielu przypadkowych miejscach. Należy pamiętać, że polityka bezpieczeństwa żadnej z dużych firm, banków czy instytucji nie przewiduje przesyłania wrażliwych informacji przez pocztę e-mail.

Zazwyczaj mamy tutaj do czynienia z treścią podszywającą się pod usługi związane z bankowością albo pośredników płatności. Proszą oni o podanie swoich danych celem weryfikacji. Nie ufaj takim wiadomościom i zgłaszaj je do instytucji, pod które się podszywają.

Upewnij się, że e-mail nie różni się od innych

Jeżeli e-mail od określonego nadawcy zawsze zawiera logo firmy, stopkę, zdjęcia albo inne stałe elementy, to ich brak powinien być dla Ciebie znakiem ostrzegawczym. Zawsze warto skontaktować się z taką osobą, by mieć pewność, że rzeczywiście ona wysłała wiadomość.

Wyglądający inaczej, fałszywy mail, może być próbą wyłudzenia danych poprzez phishing. Zawarty w nim załącznik to niekoniecznie dokument od współpracownika, lecz plik z niebezpiecznymi makrami. W wykrywaniu zagrożeń pomaga oprogramowanie antywirusowe.

Bezpieczeństwo poczty elektronicznej

Zarówno dla osób prywatnych, jak i pracowników firm dbanie o bezpieczeństwo poczty elektronicznej powinno stanowić jeden z priorytetów. Jeżeli chcesz wprowadzić wysoki poziom zabezpieczeń, zainteresuj się również rozwiązaniami informatycznymi Bitdefender

Więcej informacji na: https://bitdefender.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here