Porady dietetyczne potrafią być zaskakujące. Szczególnie pod względem tych produktów, które należałoby – zdaniem autorów – wyeliminować z diety. Diety redukcyjne często są bardzo restrykcyjne i wymagają sporo dawki silnej woli. Przynoszą one szybkie efekty, które jednak ciężko potem utrzymać. Czy można więc schudnąć w przyjemny i bezpieczny sposób, a przede wszystkim na stałe?
Szybko, ale czy bezpiecznie
Od dawna wiadomo, że dieta, jaka by ona nie była, wymaga od nas pewnego rodzaju poświęceń. Trzeba wprowadzić określone zasady żywienia, regularność w przyjmowaniu posiłków. Warto również dołączyć do diety ćwiczenia fizyczne. Zakłada się, że dieta to 70% odchudzania, kolejne 30% stanowi zaś aktywność fizyczna. Najbardziej wymagające są diety eliminacyjne, polegające na wykluczeniu lub znaczącej redukcji węglowodanów, tłuszczy, cukru. Niektóre polecają wyeliminowanie pieczywa, inne bazują na samych warzywach, czasami nawet tylko na wybranych ich grupach (słynna dieta kapuściana). Rzeczywiście przynoszą one szybkie i widoczne efekty. Problem polega jednak na tym, że po ich zaprzestaniu równie szybko tyjemy, a w trakcie trwania takiej diety nieustannie jesteśmy głodni, zmęczeni, często towarzyszą nam bóle głowy i inne dolegliwości. Niestety diety eliminacyjne pozbawiają nas często ważnych i cennych składników odżywczych, witamin i minerałów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Regularnie i stabilnie
Sprawdzonym rozwiązaniem są diety niskowęglowodanowe, które jednocześnie zawierają w sugerowanej dziennej dawce pożywienia odpowiednią dawkę białka. To tzw. diety normobiałkowe. Jedną z nich jest dieta Kalibra (https://dietakalibra.pl/dieta-sdm/). Odchudzanie z wykorzystaniem takiej diety jest bezpieczne i przynosi trwałe efekty, ponieważ podzielone jest na trzy fazy: redukcji, przejściową, podtrzymującą. Proponowane obecnie na rynku rozwiązania ułatwiają życie osobom na diecie, proponując gotowe produkty, które stosuje się w diecie (https://dietakalibra.pl/produkty/). Ich dopasowanie odbywa się pok konsultacjach z dietetykiem i analizie ogólnego stanu zdrowia osoby przystępującej do diety. Oparcie diety na protokole VLCKD gwarantuje zapewnienie organizmowi odpowiedniej dawki niezbędnych mu substancji odżywczych, przy jednoczesnym takim ich skomponowaniu, które umożliwia stopniową i bezpieczną utratę wagi. Historia diety proteinowej sięga lat 70. Nie jest to chwilowo modna dieta, a propozycja redukcji wagi oparta na poważnych naukowych badaniach.
Więcej o diecie Kalibra na https://dietakalibra.pl/