Smartfon jest w zasadzie miniaturowym komputerem, który każdy z nas nosi w kieszeni. Ze względu na skomplikowaną budowę jest go również trudniej naprawić, niż dawne telefony z klawiaturą. Nie oznacza to jednak, że z każdą drobnostką musimy biegać do serwisu – rzeczy takie, jak reset systemu i ponowna instalacja aktualizacji leży jak najbardziej w zasięgu każdego z nas. Jak się za to zabrać?
- Na czym polega hard reset?
- Przywracanie smartfona do ustawień fabrycznych
- Resetowanie smartfona przez komputer – Android
- Resetowanie smartfona przez komputer – iOS
- Kiedy warto zrobić hard reset?
Na czym polega hard reset?
Twardy reset można zastosować w kilku rodzajach elektroniki. Możemy w ten sposób wymazać telefon czy tablet, a także pomniejsze gadżety. Czynność ta polega na usunięciu wszystkich danych zawartych na urządzeniu, począwszy od danych i zainstalowanych aplikacji, a skończywszy na ustawieniach i personalizacji sprzętu. Dzięki hard resetowi uzyskujemy „gołego”, czystego smartfona czy tablet, przygotowanego do użycia od nowa lub np. przez inną osobę, jak to ma miejsce przy okazji sprzedaży.
Najważniejsza informacja, jaką musimy zapamiętać to fakt, że w momencie resetowania urządzenia tracimy bezpowrotnie wszelkie dane na nim zawarte. Jeżeli więc nam na nich zależy, przed wykonaniem procedury należy utworzyć kopię zapasową oraz przenieść wszystkie pliki na inne urządzenie, na przykład komputer. W zależności od marki telefonu resetowanie może przebiegać w nieco inny sposób, dlatego przed podjęciem się tego zadania warto przeczytać poradniki o smartfonach od marki, z której korzystamy.
Przywracanie smartfona do ustawień fabrycznych
Najprostszym sposobem na zresetowanie telefonu jest przywrócenie go do ustawień fabrycznych. Możemy wykonać to z poziomu smartfona i podobnie jak twardy reset, w większości urządzeń wiąże się to z utratą danych. Przywracanie do ustawień fabrycznych może być przydatne w sytuacji, gdy nasz telefon źle pobierze aktualizację oprogramowania lub gdy odczuwamy wyraźny spadek jego wydajności. Na dłuższą metę takie oznaki mogą jednak wymagać wizyty w serwisie. Wszystkie smartfony w euro posiadają taką opcję.
Aby zresetować telefon do ustawień fabrycznych wystarczy znaleźć odpowiednią opcję w menu z ustawieniami. Przed wykonaniem polecenia większość smartfonów przypomni nam o konieczności zrobienia kopii danych.
Resetowanie smartfona przez komputer – Android
Telefony z systemem Android najprościej zresetować poprzez komputer za pomocą ADK, czyli Accessory Development Kit. Jest to zestaw narzędzi do pracy dla programistów, za pomocą których możemy dostać się do tych funkcji telefonu, przy których lepiej nie grzebać bez odpowiedniej wiedzy. Standardowo przed hard resetem, tak samo jak w przypadku ustawień fabrycznych, musimy wykonać kopię zapasową danych, jeżeli nie chcemy ich bezpowrotnie stracić. Do wykonania czynności potrzebujemy Android ADB – oprogramowanie, które umożliwi dostęp do narzędzi deweloperskich z poziomu komputera. Po podłączeniu telefon przez port USB i w pierwszej kolejności odhaczamy opcję debugowania USB.
Kolejnym krokiem na drodze do tego, jak sformatowac smrtfona przez komputer jest wywołanie konsoli terminala Windows. Możemy ją znaleźć w menu start po wpisaniu odpowiedniego hasła lub wywołać za pomocą win+R i wprowadzeniu polecenia cmd w okno wyszukiwania. Po wywołaniu konsoli przechodzimy do katalogu C: \ Users \ nazwa_użytkownika \ AppData Twój \ Local \ Android \ android-sdk \ platform-tools, a następnie wpisujemy adb restart recoveryand. Po tej komendzie nastąpi ponowne uruchomienie telefonu, po którym uzyskamy dostęp do menu odzyskiwania.
Resetowanie smartfona przez komputer – iOS
W przypadku smartfonów Apple przywrócenie do ustawień fabrycznych wiąże się nie tylko ze zresetowaniem telefonu, ale także z instalacją najnowszego dostępnego systemu iOS. Procedury dokonujemy poprzez iTunes, po podłączeniu telefonu poprzez USB pod komputer. Gdy nasze urządzenie zostanie wykryte przez komputer, wybieramy opcję „odtwórz” dwukrotnie, co spowoduje wymazanie zawartości smartfona i przywrócenie go do ustawień fabrycznych. Podobnie, jak w przypadku telefonów z Androidem, przed wykonaniem resetu należy zrobić kopię danych.
Kiedy warto zrobić hard reset?
Twardy reset telefonu może przydać nam się w kilku sytuacjach. Najpowszechniejsza z nich jest zapomnienie lub zablokowanie telefonu z hasłem. W takiej sytuacji hard reset wymazuje także zapisane hasło, dzięki czemu możemy na nowo przywrócić urządzeniu funkcjonalność. Przywrócenie do ustawień fabrycznych przydaje się również w sytuacji, gdy np. z powodu niestabilnego łącza internetowego telefon pobrał aktualizację w niepełnym wymiarze lub z błędami i odmawia nam posłuszeństwa. Dzięki resetowi wracamy w takiej sytuacji do pierwotnej wersji systemu – lub najnowszej w przypadku Apple – co pozwala na ponowną instalację zmian na spokojnie. W niektórych sytuacjach wymazanie telefonu i zapełnienie na nowo może również nieco przyspieszyć działanie telefonu.