Jak ubrać noworodka na wiosenny spacer? Podpowiadamy!

Pierwsze spacery z noworodkiem to wielkie wyzwanie dla rodziców. Wątpliwości jest mnóstwo: w co ubrać dziecko, jak powinna ubrać się mama, co wziąć ze sobą, na jak długo pójść i czy każda pogoda jest odpowiednia?

Wiosna to cudowny czas na przeżywanie pierwszych chwil macierzyństwa, a świeże powietrze dobrze robi wszystkim członkom rodziny, także tym nowo narodzonym. Dla rodziców to najlepsza okazja, żeby odetchnąć – w czasie spaceru maluchy zwykle śpią i jest szansa, aby porozmawiać. Jednak pierwsze spacery z noworodkiem to także stres, rodzice nie widzą, co może się przydać. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik. O czym warto pamiętać, planując pierwszy spacer z noworodkiem?

Pierwszy spacer z noworodkiem-wskazówki

  1. U noworodków system termoregulacji nie jest w pełni rozwinięty. Ich organizm dopiero uczy się prawidłowych reakcji na niższą i wyższą temperaturę. To powoduje, że maluszka łatwo przegrzać czy wyziębić.
  2. Najlepiej trzymać się zasady, że dziecko ubieramy w jedną warstwę więcej niż siebie.
  3. Noworodek w wózku powinien być przykryty i mieć założoną cienką bawełnianą czapeczkę.
  4. Najlepszym sposobem na to, aby zabezpieczyć komfort termiczny, jest używanie naturalnych materiałów, przepuszczających wilgoć i powietrze – sprawdza się przede wszystkim bawełna i wełna merino. Warto zrezygnować z poliestrowych kocyków.

Zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi

Istotne jest dodatkowe zabezpieczenie wózka przed warunkami atmosferycznymi – ważna jest parasolka, gdy słońce świeci zbyt mocno. Niemowląt nie powinno się wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli wieje silny wiatr, warto posłużyć się specjalną osłonką do wózka i postawić budkę.

Co zabrać ze sobą na spacer z niemowlakiem?

Ważnym ekwipunkiem spacerowym jest torba do wózka, w której znaleźć się powinien posiłek dla maluszka, o ile karmiony jest butelką. Natomiast jeśli dziecko jest karmione piersią, warto mieć na uwadze, że może okazać się konieczne karmienie na dworze. Dlatego mama powinna ubrać się w taki sposób, by móc komfortowo nakarmić dziecko. Najwygodniejsze są ubrania specjalnie do tego przeznaczone. Pozwalają szybko i dyskretnie wyciągnąć pierś i nie odsłaniają przy tym za dużo ciała. Jeśli do karmienia mama używa poduszki, warto ją schować do wózkowego koszyka. Dobrze mieć także pieluszkę tetrową, maluszek może ulać. Przyda się również butelka wody dla mamy i naładowany telefon, aby w razie problemów wezwać wsparcie. Maluszki zwykle lubią spacery i smacznie śpią kołysane turkotem wózka. Jeśli jednak zdarzy się „awaria” dobrze mieć możliwość pomocy ze strony bliskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here