Jak uchronić się przed żylakami?

Nieelegancko prezentujące się na kończynach dolnych, charakterystyczne bo fioletowe czy niebieskawe barwą wybrzuszenia podskórne to tak zwane żylaki. Są one trudne do leczenia, ale istnieje wiele sprawdzonych metod profilaktyki, które uniemożliwiają tworzenie się kolejnych szpetnych bruzd. O tym, co warto zrobić, aby stosownie ochronić swoje nogi, dowiesz się z poniższych fragmentów.

Zwróć uwagę na symptomy

Sygnałem alarmowym może być często towarzysząca żylakom ciężkość nóg, jaka doskwiera najbardziej w końcówce dnia, kiedy jesteśmy zmęczeni na przykład po ciągłym siedzeniu w jednej pozycji czy długotrwałym staniu. Pojawia się wtedy drętwienie łydek, pulsowanie czy mrowienie. Później puchną okolice kostek. Nogi zaczynają mieć obrzęki, a następnie dochodzi do skurczy mięśni. Nierzadko żylaki są dziedziczone – jeśli miała je mama lub babcia, bardzo prawdopodobne, że będzie je mieć także córka i wnuczka. Większe zagrożenie rozwoju żylaków jest także u kobiet, które prowadzą niezdrowy tryb życia, czyli źle się odżywiają i palą papierosy.Jak uchronić się przed żylakami?

Co zrobić?

Aby przeciwdziałać żylakom należy skrupulatnie opracować program żywieniowy stosowany na co dzień, a mianowicie poza skończeniem raz na zawsze z nałogiem, zaleca się także zwiększenie pożywania świeżych owoców i warzyw. By natomiast zahamować pogłębianie się już istniejących wybrzuszeń żylnych, należy wykonać kompresjoterapię – popularną i skuteczną metodę opierającą się na uciskaniu w miejsca pokryte żylakami poprzez podkolanówki, rajstopy czy pończochy. W ten sposób tworzy się sukcesywnie narastający napór, jaki największy jest celowo przy kostce. Prowadzi to do uniknięcia przypadków tworzenia się niebezpiecznych dla zdrowia zatorów. Istnieje wiele rodzajów wyżej wymienionej bielizny uciskowej, lecz jej typ powinien być dobierany indywidualnie do stopnia zaawansowania żylaków. Wiedząc natomiast, że mamy tendencję do rozwoju choroby, warto wybiera profilaktycznie rajstopy uciskowe pierwszej klasy. Ogólnie dostępne są cztery klasy tej kategorii bielizny – od 18 do 21 mm Hg.

Naturalne suplementy

Skuteczne z pewnością okażą się również leki ekologiczne, jakie są pochodzenia roślinnego, na przykład maści i żele, a nawet tabletki z wyciągami z ruszczyka kolczastego, wąkrotki azjatyckiej, pestek winogron i kasztanowca. Wszystkie one zawierają flawonoidy w postaci diosminy, hesperydyny i rutyny. Dzięki temu wykazują działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Przy ich systematycznym zastosowaniu łatwiejszy jest drenaż i praca układu krążenia. Mniejsza staje się natomiast przepuszczalność ścian naczyń. W poważniejszych przypadkach, gdy te metody profilaktyki zawodzą, warto udać się do specjalisty od żył – flebologa.

Na wszelki wypadek

Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto wpoić sobie kilka zdrowych dla nóg nawyków, które będziemy powielać jako codzienne przyzwyczajenia. Mamy tu na myśli m.in. chodzenie w butach na płaskiej podeszwie. Obcasy tylko sprzyjają rodzeniu się żylaków. Zmieniajmy pozycję w ciągu dnia pracy – nie siedźmy non stop, ani nie ograniczajmy się wyłącznie do stania. Wystarczy nawet pięć minut przespacerowania się czy kilkadziesiąt przysiadów, aby poprawić stan żył.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here