Jak udekorować ścianę w salonie

Salon powinien być perfekcyjnie zaaranżowany. W końcu jest to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, w którym spotkają się wszyscy domownicy. Do niego też trafiają wszyscy goście, przychodzący w odwiedziny. Warto więc zadbać o ciekawe dodatki, budujące klimat i nastrój dopasowany do stylu życia osób mieszkających w danej przestrzeni. Czasami nie trzeba wiele, by odmienić oblicze wnętrza. Można choćby pokusić się o ciekawe udekorowanie ściany w salonie.

Jakie dekoracje na ścianę wprowadza się do pokoju dziennego? Czym się kierować i jak dobierać dodatki? O tym napiszemy poniżej.

Dekoracje ścian – znaczenie w aranżacji salonu

Dekoracje na ściany w salonie najczęściej są rozpatrywane jako przedmioty typowo ozdobne, których głównych cel to poprawa estetyki wnętrza lub dopełnienie modnej aranżacji w konkretnym stylu.

Wiele detali dekoracyjnych na ściany spełnia jednak również praktyczne zadania. Tapety, jak choćby te od Wallart, zabezpieczają ściany przed zabrudzeniem lub stanowią dodatkową warstwę, chroniącą przed utratą ciepła. Oświetlenie ozdobne zapewnia subtelne podświetlenie salonu, przydatne gdy chcemy przemieszczać się po mieszkaniu wieczorową porą, bez konieczności włączania głównych lamp.

Ciekawie zaaranżowana ściana to również dekoracja, która pozwala wydzielić konkretną strefę funkcyjną w większym wnętrzu. W ten sposób da się choćby wyodrębnić kącik do rekreacji z rozległego pokoju dziennego w stylu loftowym.

Do jakich wnętrz wprowadza się dekoracje ścian – różne style a budowanie klimatu w salonie

Dekoracje ścian występują w większości stylów wnętrzarskich. W zależności od wybranego nurty otrzymują jednak nieco inne formy. We wnętrzach skandynawskich stawia się najczęściej na minimalizm, stąd też dodatki są wykonane z naturalnych materiałów (drewno, tkaniny) i utrzymuje się je w stonowanych odcieniach bieli, szarości i beżu, uzupełnionych o jeden akcent kolorystyczny, współgrający z pozostałymi elementami wyposażenia.

Więcej swobody zyskują dodatki w salonach boho lub urban jungle. Mogą to być przedmioty z naturalnych materiałów, ale też rozmaite błyskotki oraz pamiątki z mniejszych i większych podróży. Nie trzeba bynajmniej trzymać się jednego motywu i kolorystyki – w tym przypadku różnorodność tworzy unikatowy i spersonalizowany charakter salonu.

Dekoracje w bardziej ozdobnej formie można znaleźć w stylu glamour – stawiającym na chromowane powierzchnie i rozmaite dodatki o bogatej formie, z licznymi ornamentami w odcieniach złota.

Jakie dekoracje wybrać do salonu?

Jakie ozdoby ściany można wprowadzić do pokoju dziennego? Czasami nie trzeba zawieszać dodatkowych przedmiotów na powierzchni ściany, gdyż ona sama potrafi stać się ozdobą. Obecnie znów wielką popularnością cieszą się tapety ozdobne. Występują w minimalistycznych wersjach geometrycznych, glamour z efektownymi złoceniami, bądź w wariantach z dekoracyjnymi printami – roślinnymi, pejzażowymi lub abstrakcyjnymi.

Co zawiesić na ścianie? Ciekawie prezentują się obrazy i zdjęcia w ozdobnych ramach. Oprócz nich warto wprowadzić do wnętrza lustra – nie tylko zdobią, ale też optycznie powiększają i rozjaśniają wnętrze. Niekiedy zawiesza się także rozmaite, ozdobne drobiazgi. Wielką popularnością cieszą się choćby efektowne liście z drewna lub metalu, wręcz idealne do salonu w duchu urban jungle lub boho.

Na ścianach w salonie ozdobą potrafią być także lampy. Montuje się chętnie oczka wpustowe i kinkiety, które stanowią oświetlenie boczne i dekoracyjne. Niekiedy stosuje się również taśmy LED do podświetlenia mebli lub nisz na ścianie.

W końcu na ścianach można zawiesić donice z roślinami ozdobnymi, które sprawdzają się nie tylko w aranżacjach ukierunkowanych na naturę. Jeszcze więcej inspiracji pojawia się na stronie: domyidealne.pl.

Perfekcyjne urządzenie salonu – wnętrze, w którym chce się spędzać czas

Dekoracja ściany w salonie to kwestia mocno indywidualna. Przy pomocy dodatków da się bowiem zbudować stylową przestrzeń, wpisującą się w aktualne trendy i upodobania domowników. Bawmy się możliwościami i wyszukujmy idealne rozwiązania, które najlepiej oddadzą nasz charakter. W końcu we własnym salonie mamy się zawsze czuć dobrze – o każdej porze dnia lub nocy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here