Jak ustawić meble w salonie?

Urządzenie salonu przysparza często wielu problemów, ponieważ nie wiemy co zrobić z meblami i jak zapełnić daną przestrzeń. Trzeba wziąć pod uwagę wiele rzeczy takich jak styl życia, budżet i własny gust. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie jest stworzenie układu mebli, czyli rozmieszczenie narożnika, sofy, komód, czy foteli. Zobacz, jak krok po kroku urządzić salon, by było to łatwe i przyjemne.

Zmierz salon

Zmierz salon od ściany do ściany i zapisz długość i szerokość pokoju. Narysuj ramkę, zwracając uwagę na pomiary ze wszystkich stron. Przyjmij skalę, gdzie 1 m odpowiada 10 cm, by łatwiej przenosić wymiary mebli na szablony.

Na przykład salon o wymiarach 5 x 5 m będzie miał wymiary na rysunku 50 x 50 cm. Jeśli nie masz programu do projektowania, wytnij szablony mebli z papieru w tej samej skali, by łatwo tworzyć układ i eksperymentować z aranżacją.

Wybierz punkt centralny

Decyzja o centralnym punkcie salonu pomoże w rozplanowaniu danych elementów. Weź pod uwagę telewizor, kominek, oświetlenie lub obraz. Jeśli danym punktem centralnym jest telewizor ustaw sofa lub narożnik tak, by każda osoba siedziała naprzeciwko niego. Pamiętaj, że odległość od standardowego ekranu telewizora powinna mieścić się między 2,5 do 3,5 m, a kąt patrzenia nie powinien przekraczać 30 stopni.

Dodatkowe siedziska ustaw po bokach ekranu, co pozwoli na utrzymanie symetrii w salonie i zapewnienie wizualnej równowagi. Para unikalnych foteli o niestandardowej kolorystyce umożliwi stworzenie niepowtarzalnej aranżacji.
Jeśli punktem centralnym w salonie jest kominek, najpewniej odbywać się będą przy nim spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Ułożenie mebli tapicerowanych w kształt podkowy umożliwi nawiązanie konwersacji. Odległość między siedziskami nie powinna przekraczać 2,5 m, by utrzymać dobrą atmosferę do rozmów.

Uzupełnij salon szafkami

Po wybraniu punktu centralnego i ułożeniu mebli tapicerowanych uzupełnij aranżację o stolik kawowy. Odległość między sofą a stolikiem nie powinna być mniejsza niż 45 cm, by łatwiej było się poruszać między meblami i swobodnie sięgać po rzeczy na stoliku.

Następnie dobierz szafkę RTV lub meblościankę z wnęką na telewizor. Inne ściany zagospodaruj komodą z szufladami, witryną lub regałem na książki. Pamiętaj, aby pozostawić odległość między szafkami a sofami minimum 75 cm, co pozwoli swobodnie poruszać się po salonie, tworząc ciąg komunikacyjny.

Jeśli Twój salon nie imponuje rozmiarem, zabuduj ściany wysokimi komodami i meblościankami. Zrezygnuj z otwartych witryn i regałów, by schować jak najwięcej rzeczy. Fotografie i obrazy możesz wyeksponować na pustej ścianie. A dekoracje ustaw na blacie komody. Dzięki temu zyskasz miejsce do przechowywania rzeczy i wykorzystasz pustą przestrzeń.

Dobierz oświetlenie

Główne oświetlenie powinno znajdować się w samym centrum salonu lub tuż nad częścią wypoczynkową. Dodaj także oświetlenie punktowe, które pomoże wyeksponować dzieła sztuki, biblioteczkę i wniosą przytulną atmosferę do salonu. Lampy stojące ustaw koło fotela, w którym najczęściej rozsiadasz się z książką. Dzięki temu zyskasz dobre warunki do długiego czytania.

Wyśrodkuj dywan

Dywan w salonie sprawia, że staje się on przytulny, jednak jego nieodpowiednie rozmiary mogą zmniejszyć optycznie pokój. Dywan powinien leżeć w strefie wypoczynkowej, gdzie znajduje się sofa, narożnik, czy fotele. Powinien wychodzić kilka centymetrów poza jej obręb. Wtedy salon staje się optycznie większy, a każdy z gości będzie miał pod stopami miękką wykładzinę.

Poza tymi podstawowymi krokami w urządzaniu salonu warto zadać sobie pytania: co chciałabym zobaczyć jako pierwsze, wchodząc do pokoju? Co zawieszę na ścianie? Czy meble nie blokują grzejnika? Wszystko to sprawi, że salon stanie się praktyczny i nie będzie przytłaczał swoją formą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here