pellet

Pellet to paliwo, które jest atrakcyjną alternatywą dla węgla czy gazu ziemnego. Aby w pełni wykorzystać potencjał tego opału, należy zadbać o odpowiednie ustawienie pieca. Na co warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy, jak ekonomicznie ustawić piec na pellet.

Pellet to paliwo w formie niewielkich granulek o średnicy kilku milimetrów. Do jego produkcji wykorzystywane są odpady powstające w trakcie obróbki drewna – przede wszystkim trociny i zrębki. Piece na pellet coraz częściej wykorzystywane są do ogrzewania domów jednorodzinnych i wody, z której korzystają mieszkańcy. Jedną z najczęściej wymieniany zalet tego paliwa jest ekologiczność – podczas spalania pelletu do atmosfery przedostaje się minimalna ilość szkodliwych gazów. Z punktu widzenia użytkownika bardzo atrakcyjny jest także stosunek ceny do wydajności. Pod tym względem pellet nie ustępuje ekogroszkowi.

Jak ekonomicznie ustawić piec na pellet?

Aby ogrzewanie pelletem było opłacalne, należy zadbać o odpowiednie ustawienie pieca. Dwa najważniejsze parametry, na które trzeba zwrócić uwagę, to ilość dostarczanego powietrza i częstotliwość, z jaką podawane jest paliwo. W dużej mierze to właśnie od tych parametrów zależy, czy proces spalania paliwa będzie zachodził poprawnie. Aby w pełni wykorzystać możliwości konkretnego pieca, należy kierować się wytycznymi dostarczonymi przez producenta. Są one dostosowane do specyfikacji konkretnego modelu pieca. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w instrukcji obsługi lub na stronie internetowej producenta.

Po zaprogramowaniu sterownika warto kontrolować działanie pieca. Tylko w ten sposób możesz sprawdzić, czy właściwie go zaprogramowałeś. No co należy zwrócić uwagę? Ważną wskazówką jest dym, który wydobywa się z komina. Dym powinien być jasnego, a nawet białego koloru. Sygnałem ostrzegawczym jest gęsty, czarny dym – jego obecność może oznaczać, że proces spalania nie przebiega prawidłowo. Problem może wynikać z tego, że do pieca podawana jest zbyt duża ilość pelletu.

Warto również regularnie sprawdzać, w jakim stanie znajduje się komora spalania. Jeżeli na jej ściankach osadzają się płaty sadzy, należy zmienić ustawienia pieca i ograniczyć dopływ powietrza. Ważną wskazówką jest również popiół, który powstaje w wyniku spalania pelletu. Jeżeli piec jest ustawiony ekonomicznie, popiół jest drobny i sypki. Zlepiający się w kulki popiół powstaje, gdy do pieca dostaje się zbyt duża ilość powietrza.

Wybierz paliwo wysokiej jakości

Wydajność pieca zależy nie tylko od odpowiednich ustawień. Ogromne znaczenie ma również jakość dostarczanego paliwa. Na co warto zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu? Bardzo ważną informacją jest wartość kaloryczna paliwa. Im wyższa jest ta wartość, tym więcej ciepła można osiągnąć w wyniku spalenia jednego kilograma pelletu. Dostępny w sklepie internetowym najlepszygroszek.pl Pellet Premium Plus wyróżnia się wysoką kalorycznością – 18,5 MJ/kg. Jego cechą charakterystyczną jest również niska wilgotność – dzięki temu w wyniku spalania powstaje niewiele popiołu, co ułatwia utrzymanie pieca w dobrym stanie.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here