W naszych czajnikach często pojawia się kamień, który jest bardzo trudny do usunięcia. Niestety lepiej się uporać z tym osadem, ponieważ może nam szkodzić. Najlepszym rozwiązaniem jest wymiana czajnika na nowy, ale czasem inwestujemy sporo pieniędzy w nowy sprzęt i szkoda nam tak szybko go wymieniać. Na szczęście są inne sposoby na pozbycie się tego okropnego kamienia. Wystarczy zastosować się do kilku rad, a nasz czajnik może przedłużyć swoją żywotność. Przedstawiamy Wam domowe sposoby na pozbycie się kamienia z czajnika. Przeczytaj nasz tekst, a zobaczysz, że walka z kamieniem nie jest niemożliwa.
Jakie składniki pomogą nam usunąć kamień z czajnika?
- Ocet:
Ocet ma wiele korzystnym właściwości i przydaje nam się do wielu rzeczy w domu. Pomaga też usunąć kamień z czajnika. Jak tego dokonać wykorzystując ocet? Należy napełnić czajnik równą ilością octu i wody, tak przygotowaną mieszankę powinno się zagotować. Następnie odstawiamy to na jakiś czas do ostygnięcia, a później wylewamy wodę. W rezultacie pojawią się płatki kamienia pływające w wodzie. Dlatego trzeba wypłukać dokładnie czajnik, a następnie wetrzeć na dno sodę oczyszczoną za pomocą szmatki. Kamień usunięty, ale czajnik może śmierdzieć octem. Nie ma problemu, jeśli przeszkadza nam ten zapach, trzeba napełnić czajnik wodą, zagotować i ją wylać. Czynność można powtarzać kilkakrotnie do czasu aż pozbędziemy się uporczywego zapachu. Warto też upewnić się, że zniknął on całkowicie, zanim zaczniemy normalnie używać czajnika. - Cytryna:
Cudowne właściwości cytryny znane są od bardzo dawna. Nie tylko doskonale sprawdza się w naszej domowej kosmetyczne, ale jest też świetnym środkiem czystości i pomoże nam usunąć kamień. Jak to zrobić? Należy wycisnąć sok z cytryny do czajnika, zmieszać z wodą i zagotować. Gdy woda ostygnie, należy ją wylać. Następnie zaczekać aż czajnik się ochłodzi i oczyścić go a pomocą wilgotnego ręcznika z odrobiną sody. W ten sposób łatwo i szybko pozbędziemy się kamienia.
Rady które opóźnią powstawanie kamienia:
- Nie powinno się zostawiać wody w czajniku, tylko należy go opróżniać po każdym myciu.
- Warto czyścić czajnik z wykorzystaniem octu lub cytryny przynajmniej raz w miesiącu.
- Powinno się też na bieżąco wycierać czajnik, w czasie gdy nie używamy powinien pozostawać suchy.
Regularne czyszczenie czajnika pozwala zaoszczędzić pieniądze:
- Kamień nie tylko nam szkodzi, ale też zużywa o wiele więcej energii. Dlatego warto czyścić czajnik na bieżąco, w ten sposób zaoszczędzimy na rachunkach za prąd.
- Powinniśmy też gotować tylko tyle wody, ile rzeczywiście nam jest potrzebna. Jeśli gotujemy za dużo wody to marnujemy nie tylko ją, ale też energię.
- Nie warto też napełniać niepotrzebnie czajnika, a wlewać tylko tyle, ile potrzebujemy. W ten sposób wyrobimy sobie odpowiednie nawyki. Jeśli będziemy przestrzegać tej zasady to częstotliwość, z jaką będziemy musieli czyścić czajnik zmniejszy się, a dzięki temu zaoszczędzimy czas i pieniądze.
09