Jak usunąć plamy z kleju?

Bardzo często zdarza nam się coś uszkodzić, oderwać, czy połamać. W takich przypadkach najczęściej używamy kleju, ponieważ stanowi on najszybszy sposób naprawy. Klej może mieć wiele zastosowań i przydawać nam się w różnych sytuacjach. W zależności od jego rodzaju możemy naprawić wiele rzeczy. Stosujemy go w czasie różnych remontów oraz napraw. Może okazać się przydatny, gdy coś uszkodzimy i trzeba będzie to szybko skleić. Jedna często może to się skończyć pojawieniem się plamy na dywanie, ubraniu lub meblach. Nie ma sensu panikować, bo można je usunąć, trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić. Wszystko zależy od rodzaju kleju, który stosowaliśmy. Przedstawiamy Wam kilka metod na pozbycie się plam z klejów różnych rodzajów.Jak usunąć plamy z kleju?

 1. Plamy od kleju uniwersalnego.
  To najczęściej używany klej, więc z jego plamami najszybciej nauczyliśmy się radzić. Do ich usuwania potrzebny będzie aceton. Trzeba uważać przy jego stosowaniu, aby nie odbarwić tkanin. Dlatego należy zachować umiar i stosować go bardzo skąpo. Jeszcze lepszym sposobem jest zrobienie roztworu acetonu z wodą w proporcji 1:2.
 2. Plamy od kleju celulozowego.
  Plamy, które pojawiły się w wyniku stosowania kleju celulozowego można usunąć podczas prania w proszku enzymatycznym. Kolejnym sposobem jest spłukanie jej zimną wodą, następnie powinniśmy ją dobrze namoczyć i czyścić roztworem salmiaku.
 3. Plamy od kleju epoksydowego.
  Z takimi plamami najlepiej radzi sobie spirytus metylowy. Trzeba jednak mieć na uwadze, że można je usunąć tylko wtedy zanim stwardzieją, gdy już to nastąpi nic na nie poradzimy.
 4. Plamy od kleju do sklejania modeli samolotów.
  Miłośnicy sklejania modeli powinni być zaopatrzeni w aceton lub octan amylu, ponieważ doskonale sobie radzi z plamami od takiego kleju. Czasami do zestawu do klejenia dołączany jest rozpuszczalnik. Jednak trzeba uważać na tkaniny, które mogą się odbarwić.
 5. Plamy od kleju poliwinylowego.
  Do usuwania tego typu plam najlepiej nadaje się spirytus metylowy.
 6. Plamy od kleju neoprenowego/ neostiku.
  Takie plamy najlepiej usuwać octanem amylu, acetonem lub zmywaczem do paznokci. Kolejnym krokiem powinno być przemycie jej rozpuszczalnikiem. Jednak przy ich usuwaniu trzeba uważać na ubranie, ponieważ te substancje mogą odbarwiać tkaniny.
 7. Plamy od kleju z taśm klejących i etykiet.
  Plamy tego typu najczęściej usuwa się spirytusem metylowym lub benzyną do czyszczenia, ale najpierw należy namoczyć powierzchnię w wodzie albo przykryć mokrą ściereczką do odmoczenia.

Dodatkowe wskazówki:

 • Większość tych środków czyszczących może odbarwić materiały. Dlatego najlepiej najpierw sprawdzić, jak dany specyfik działa na materiale, który chcemy wyczyścić. Robimy to nakładając dany produkt na niewielkiej części w niewidocznym miejscu.
 • Plamy od kleju z prezentu nigdy nie powinniśmy zdrapywać paznokciami, w ten sposób możemy uszkodzić prezent, zwłaszcza wtedy, gdy jest bardzo delikatny. Lepiej wykorzystać do tego wodę i ściereczkę.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here