Jak wybrać dobrą lokatę długoterminową dla firmy?

Dobre zarządzanie finansami w przedsiębiorstwie oznacza nie tylko wypracowanie nadwyżki kapitału, ale również lokowanie środków w instrumentach finansowych. Bezpiecznym sposobem na pomnażanie pieniędzy są lokaty długoterminowe. Sprawdź, jaki produkt wybrać, aby zyskać jak najwięcej.

Chociaż lokaty długoterminowe kojarzone są przede wszystkim z ofertą dedykowaną klientom indywidualnym, chętnie korzystają z nich również przedsiębiorcy. Jest to bowiem dla nich dobry sposób na bezpieczne pomnażanie kapitału – bez ryzyka jego utraty.

Lokaty długoterminowe dla firm – ile można zyskać?

Oprocentowanie lokat nie należy do wysokich, co wynika m.in. z niskich stóp procentowych utrzymujących się na niezmiennym poziomie od marca 2015 roku. Jednak przyglądając się dostępnym ofertom, można trafić na atrakcyjnie oprocentowane lokaty długoterminowe dla firm. Za przykład może posłużyć m.in. lokata dostępna w Toyota Banku – założona na okres 12 miesięczny pozwala wypracować zysk na poziomie 2,10% w skali roku.

Przykład. Załóżmy, że firma deponuje na lokacie 50 000 zł. Po 12 miesiącach do kapitału zostają doliczone odsetki w wysokości ok. 840 zł netto.

Lokata długoterminowa – na co zwracać uwagę?

Lokata lokacie nie jest równa, dlatego wybór nie powinien sprowadzać się do przypadkowej oferty. Warto porównać dostępne rozwiązania, aby podjąć decyzję dopasowaną do potrzeb oraz oczekiwań. Należy przy tym uwzględnić poniższe kryteria.

  • Oprocentowanie

To jeden z głównych czynników, które wpływają na atrakcyjność lokaty długoterminowej. Im jest ono wyższe, tym większy możliwy do wypracowania zysk.

  • Kapitalizacja odsetek

To, jak często będą doliczane odsetki, wpłynie na ostateczną wysokość zysku. Dlatego szczególnie polecane są lokaty z miesięczną kapitalizacją odsetek – takie produkty wykorzystują mechanizm procentu składanego. Oznacza to, że do kapitału początkowego doliczane są odsetki na koniec miesiąca, które następnie stają się częścią kapitału. Na koniec kolejnego miesiąca do łącznej kwoty naliczane są kolejne odsetki itd.

  • Maksymalna kwota depozytu

W zależności od indywidualnej polityki banku, depozyty mogą być objęte maksymalnymi limitami. Jeżeli zależy Ci na wysokich zyskach sprawdź, jaką najwyższą kwotę możesz wpłacić.

Dodatkowe wymagania

Niektóre banki mogą wymagać od przedsiębiorcy założenia rachunku firmowego lub skorzystania z innych produktów finansowych – w zamian za wyższe oprocentowanie. Warto jednak oszacować opłacalność takiej oferty – być może opłaty za prowadzenie rachunku przewyższą wartość możliwych do wypracowania zysków itp.

Wybór dobrej lokaty długoterminowej wcale nie jest łatwy. Jeżeli jednak poświęcisz czas na analizę choćby kilku ofert, znajdziesz rozwiązanie pozwalające na wypracowanie wysokich zysków – bez żadnego ryzyka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here