Jak wybrać kołdrę na zimę

Coraz chłodniejsze noce, deszcz lub śnieg, a także wiatr i wilgoć to wskazówki zbliżającej się zimy. Gdy temperatura za oknem zaczyna coraz szybciej spadać, warto zdecydować się na zakup nowej, ciepłej i komfortowej kołdry. W ten sposób można zapewnić sobie odpowiednią izolację termiczną przed chłodem.

Kołdra na zimę – jaką wybrać?

Kołdra zimowa powinna być ciepła, a jednocześnie lekka i przyjemna w dotyku. Na rynku dostępnych jest sporo modeli kołder zimowych, jednak jak wybrać dla siebie tę właściwą? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę strefę klimatyczną. Badania przeprowadzone w Polsce wykazały, że na najcieplejsze kołdry decydują się mieszkańcy miejscowości podgórskich oraz Suwałk, natomiast osoby z województw takich jak pomorskie, wielkopolskie oraz lubuskie stawiają na kołdry całoroczne, a nie puchowe. Drugim ważnym czynnikiem jest klimat panujący w domu lub mieszkaniu. Niektóre pomieszczenia charakteryzują się dużą wilgocią i brakiem komfortu termicznego. Tak może się dziać na przykład w nowo wybudowanych blokach i domach oraz w mieszkaniach, które nie przylegają bezpośrednio do sąsiadów. Kolejnym ważnym czynnikiem są osobiste preferencje, dotyczące ciepła w nocy oraz samego typu kołdry. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kołdry na zimę?

Jednym z najważniejszych elementów, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie kołdry na zimę jest jej gramatura. Zgodnie z przyjętymi normami zimowa kołdra powinna charakteryzować się gramaturą od 1000 g do 1800 g, ponieważ to zapewnia odpowiedni komfort termiczny. Drugim ważnym kryterium jest zapewnienie cyrkulacji powietrza, przy jednoczesnym ogrzaniu ciała. Ostatnim aspektem jest rodzaj wypełnienia. Warto zdecydować się na kołdry wykonane z materiałów naturalnych, ponieważ nie powodują one alergii i sprawiają, że skóra może oddychać. Dobrym wyborem są więc kołdry puchowe, które posiadają odpowiednią gramaturę, a także są lekkie i bardzo przyjemne w dotyku. Z kolei kołdra z pierza może być wykorzystana jako całoroczna, ponieważ jest lekka, wygodna, a dodatkowo pokryta bawełną. Dla miłośników naturalnych materiałów odpowiednie mogą być także kołdry wełniane, które ogrzewają ciało, a jednocześnie chronią je przed przegrzaniem. Warto pamiętać o tym, aby sprawdzić konkretny model kołdry pod względem jakości wykonania, trwałości i przede wszystkim użytych materiałów. Dobra kołdra zapewnia zdrowy sen i sprawia, że organizm może się zregenerować, a także ogrzać, i to nawet w okresie największych mrozów za oknem. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here