Jak wybrać najlepszą pralkę

O tym, że pralka jest niezbędnym sprzętem w każdym domu, wie każdy. To urządzenie, które powinno być trwałe i solidne. Domownicy wymieniają je stosunkowo rzadko. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat zyskało wiele dodatkowych i niezwykle przydatnych funkcji. Na rynku dostępne są modele wyposażone w panele dotykowe oraz udoskonalone silniki, którymi można sterować za pomocą smartfona. W zależności od potrzeb, każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Inne wymagania mają single, a inne duże rodziny z dziećmi.

  1. Na co zwrócić uwagę kupując pralkę?
  2. Pralka do zabudowy czy wolnostojąca – co wybrać?
  3. Jaką klasę energetyczną pralki wybrać?
  4. Najlepsza pralka dla rodziny

Niezawodne urządzenia domowe pozwalają zaoszczędzić dużo czasu, który można przeznaczyć dla swojej rodziny lub rozwijanie hobby. Bez ich pomocy utrzymanie mieszkania w czystości byłoby o wiele trudniejsze. W dalszej części tekstu wyjaśniono, czym się kierować przy wyborze pralki oraz jaki najlepszy model wybrać.

Na co zwrócić uwagę kupując pralkę?

Bogaty wybór dostępnych obecnie urządzeń pozwala stwierdzić, że pralka idealna dla rodziny istnieje naprawdę. Wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na:

  • zużycie wody podczas jednego cyklu prania – od tego parametru zależy wysokość miesięcznych rachunków, wyrażany jest w litrach,
  • pojemność bębna – bezpośrednio zależy od gabarytów sprzętu,
  • poziom hałasu – najcichsze modele emitują głośność na poziomie od 46 do 49 dB,
  • rodzaj silnika – najbardziej popularne są pralki z silnikiem komutatorowym oraz indukcyjnym, różnią się przede wszystkim poziomem emitowanego hałasu,
  • dodatkowe opcje – zabezpieczenia przez zalaniem, blokada rodzicielska, mniej zagnieceń, możliwość dodawania ubrać podczas trwającego już cyklu prania.

Odpowiednio dobrana pralka do potrzeb użytkowników, ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków. Osoby, które dysponują niewielką ilością czasu, powinny rozważyć zakup modelu z funkcją suszenia. Wówczas nie będzie konieczne długotrwałe rozwieszanie ubrać.

Pralka do zabudowy czy wolnostojąca – co wybrać?

Wybór typu pralki zależy od preferencji i potrzeb domowników. Duże znaczenie ma także wielkość mieszkania oraz poszczególnych pomieszczeń. Model wolnostojący można dowolnie przestawiać. Najczęściej stanowi wyposażenie łazienki, suszarni, a nawet kuchni. Posiada fabryczną obudowę i estetyczny wygląd. Dla łatwiejszego dostępu warto go odpowiednio wyeksponować. Największą zaletą pralki wolnostojącej jest jej mobilność.

Natomiast pralka do zabudowy doskonale sprawdzi się w kawalerkach i małych mieszkaniach o ograniczonej przestrzeni. Niewielki metraż łazienki sprawia, że konieczne jest umieszczenie urządzenia pod blatem czy wewnątrz zabudowy meblowej. Taki model posiada specjalne zaczepy, które umożliwiają wkomponowanie go w dowolną aranżację. Jest on niemal niewidoczny. Nie rzuca się w oczy do momentu uchylenia drzwiczek czy odsunięcia zasuwy. Warto również pamiętać, że pralki do zabudowy zwykle są ładowane od góry. Dlatego przestrzeń powyżej nie powinna być zastawiona innym sprzętem czy szafką.

Jaką klasę energetyczną pralki wybrać?

Roczny poziom zużywanej energii elektrycznej przez pralkę określa jej klasa energetyczna. Już standardem stały się modele wytwarzane w kategorii A. O oszczędności urządzenia informuje liczba plusów. Im jest ich więcej, tym mniej prądu i pieniędzy zużywa pralka. Najwyższe oznaczenie w skali, czyli trzy plusy oznacza, że sprzęt zużyje nawet kilkadziesiąt procent mniej energii elektrycznej niż urządzenia niższej klasy. W perspektywie długoterminowej jest to ogromne odciążenie dla domowego budżetu.

Odpowiednie oznaczenie, czyli napis i grafika znajdują się na przedniej części pralki lub na klapie. Siedmiostopniowa klasa jej efektywności energetycznej określa najbardziej oszczędne modele literką A oraz B. Pralka o klasie C, D, E lub G oznacza najmniejszą efektywność zużycia prądu. Są to jednocześnie znacznie tańsze urządzenia, jednak w ciągu roku generują wysokie koszty nie tylko poboru prądu, ale również wody.

Najlepsza pralka dla rodziny

Pralka idealna dla rodziny powinna być przede wszystkim wyposażona w pojemny bęben. Jeżeli w domu mieszkają małe dzieci, ilość brudnych ubrań w ciągu dnia może być naprawdę duża. Potrzeby domowników różnią się więc w zależności od liczby członków, ich stylu życia oraz wieku. Eksperci zalecają, aby przy czteroosobowej rodzinie wybrać model o ładowności co najmniej 7 kilogramów. Zakup urządzenia o zbyt małym bębnie wiąże się z koniecznością częstszego wykonywania prania. Bezpośrednio przekłada się to na poziom zużycia prądu i wody.

Warto zadbać o budżet domowy, decydując się na optymalną pojemność bębna. Równie istotne jest, aby pralka, z której korzysta cała rodzina, posiadała dodatkowe funkcje. Niezwykle przydatny jest program przeznaczony dla najmłodszych dzieci. Dzięki temu cykl prania ubranek jest bardziej delikatny i troszczy się o wrażliwą skórę maluchów. Kolejnym udogodnieniem jest możliwość prania antyalergicznego, a także odzieży sportowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here