wkładka do zamka

Kupując nowe drzwi bardzo często sprzedawcy pytają o wybór wkładki do zamka. Zasadniczo działają one w ten sam, nieskomplikowany sposób, jednak nie oznacza to, że w każde drzwi da się włożyć tę samą wkładkę. Jest wręcz przeciwnie! Wybór jest bardzo często ograniczony kwestiami technicznymi, których nie da się przeskoczyć.

  1. Wkładki do drzwi bębenkowe
  2. Wkładki do drzwi symetryczne i asymetryczne
  3. Wkładki do drzwi patentowe
  4. Jaka wkładka do drzwi będzie najlepsza?

Wkładki do drzwi bębenkowe

Wkładki do zamków bębenkowe są najpopularniejsze i najprostsze w obsłudze. Mechanizm otwarcia zamka polega na przekręceniu bębenka i jego odblokowaniu. Nie jest to zbyt skomplikowana konstrukcja, jednak może poszczycić się wysoką skutecznością, bezawaryjnością i odpornością na niewłaściwe użytkowanie. Wkładki do zamka bębenkowe można podzielić na poszczególne rodzaje:

  • wkładka z gałką – jest rozwinięciem wkładki dwustronnej, jednak zamiast otworu na klucz po wewnętrznej stronie zamontowana jest gałka, która jest alternatywą dla klucza. Jest to o wiele wygodniejsze rozwiązanie ze względu na możliwość szybkiego otwarcia drzwi w przypadku zgubienia klucza oraz ich szybkiego zamknięcia,
  • wkładka dwustronna – klasyczny rodzaj wkładki do zamka, która charakteryzuje się tym, że z obu stron ma otwory na klucz
  • wkładka jednostronna – tego rodzaju modele dają możliwość otwarcia drzwi tylko i wyłącznie z jednej strony. Mimo, że jest to bardzo dobre zabezpieczenie, to jednak ma ona ograniczone zastosowanie

Wkładki symetryczne i asymetryczne

Wkładki do zamków można podzielić także na symetryczne i asymetryczne. Pierwszy rodzaj to wkładki do zamka, które umiejscowione są centralnie w skrzydle i posiadają z obu stron mechanizm zamka o takiej samej długości. Takie rozwiązanie niegdyś bardzo dobrze sprawdzało się w drzwiach starego typu, obecnie jednak już nie bardzo. Wszystko za sprawą tego, że dziś produkowane są grubsze skrzydła, przez co zamek z jednej strony jest bliżej powierzchni drzwi.

Wkładki do zamka asymetryczne to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie stosowane w nowoczesnych drzwiach antywłamaniowych. Patent ten wykorzystuje się właśnie w przypadku grubszych skrzydeł, gdzie nie obejdzie się bez wkładki o różnych długościach. Bardzo często stosuje się je w drzwiach jednostronnych, toteż można spotkać się z nazwą wkładki garażowej.

Wkładki do drzwi patentowe

Wkładki patentowe spełniają o wiele wyższe normy bezpieczeństwa niż rodzaj bębenkowych. Dlaczego? Otóż są one wyposażone w dodatkowe mechanizmy, które zabezpieczają je przed nieuprawnionym otwarciem. Bardzo często stosuje się je także pod kątem systemu Master Key, czego już nie można powiedzieć o najprostszych wkładkach. Więcej o wkładkach patentowych dowiesz się na stronie https://sklep.winkhaus.pl/pl/akcesoria-do-drzwi/wkladki-patentowe-atestowane.

Jaka wkładka do drzwi będzie najlepsza?

Wybór wkładki do zamka drzwi wcale nie należy do najłatwiejszych. Bez podstawowej wiedzy ciężko będzie ją samemu wybrać. Fachowcy jednak zgodnie twierdzą, że powinno się wybrać wkładkę asymetryczną niklową lub symetryczną mosiężna. Co prawda, zarówno jedna, jak i druga różni się zastosowanym materiałem do ich produkcji, jednak gwarantują one wysoką jakość i bezpieczeństwo. Wybierając wkładkę do zamka należy także zwrócić uwagę na jej długość, zabezpieczenie przed przewierceniem oraz przed otwarciem manipulacyjnym. Obecnie większość sprzedawanych systemów musi spełniać rygorystyczne normy, dzięki czemu klient ma pewność, że kupuje zamek zapewniający podstawową ochronę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here