Jak wybrać strój pracownika gastronomii? Kilka porad

Ubiór jest ważną kwestią podczas wykonywania niektórych zawodów. W zależności od typu profesji, może wymagać się od pracownika, aby przychodził do pracy ubrany w strój formalny, elegancki, luźny, określony kostium lub ubiór odpowiadający przepisom Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Szczególnie w tym ostatnim przypadku dobór odpowiedniego ubioru może być niezwykle istotny, od którego zależeć będzie nie tylko wizerunek naszych pracowników, ale także ich bezpieczeństwo w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Najczęściej określony strój pracowniczy wykorzystuje się w przypadku pracowników fizycznych, pracowników magazynów oraz innych, pracujących z dużym obciążeniem. Odpowiednio utwardzone obuwie, wzmacniane spodnie, nakrycie głowy lub inny element ubioru może mieć znaczący wpływ na przebieg pracy. Tak jest również i w przypadku gastronomii, w której pracownicy mają kontakt z wysokimi temperaturami, dużymi przedmiotami oraz niekiedy muszą pracować w pośpiechu i stresie. Z tych powodów, wyposażenie kucharza w odpowiedni strój przeznaczony do pracy na danym stanowisku, jest ważnym obowiązkiem pracodawcy, którego nie można lekceważyć.

Strój kucharza

Ubrania dla kucharzy to rozbudowany zestaw produktów. W zależności od typu określonej placówki gastronomicznej, nie wszystkie muszą być zawsze stosowane. Przede wszystkim wymienić należy: bluzę lub koszulę kucharską, fartuch, nakrycie głowy, spodnie oraz obuwie. Każdy z elementów stroju powinien być wyposażony w odpowiednie elementy lub wykonany z określonych materiałów.

Bluzy kucharskie kojarzą się nam przede wszystkim z białym lub czarnym kolorem. Obecnie jednak spotkać możemy także inne wersje kolorystyczne, dopasowane do wystroju wnętrza konkretnego lokalu. Ten element ubioru kucharza ma szczególne znaczenie reprezentacyjne, w przypadku restauracji z „otwartą kuchnią”, do której mogą zajrzeć klienci. Bluza kucharska powinna dodawać kucharzom elegancji, ale nie powinna ograniczać lub krępować ich ruchów. Dobrze jeśli wykonana jest z „oddychającego”, łatwo przepuszczającego powietrze materiału sztucznego. Kolor biały jest uniwersalnym rozwiązaniem ze względu na jego skojarzenia z czystością i porządkiem. Ważnymi aspektami są też długość rękawów, które powinny sięgać do nadgarstków oraz mieć możliwość podwinięcia, a także możliwość rozpięcia bluzy oraz obecność kieszonek.

Fartuch lub zapaska to równie istotny element w ubiorze kucharza. Ma on funkcje zarówno praktyczne, jak i estetyczne. Przede wszystkim – fartuch stanowi osłonę dla ubrania, które znajduje się pod nim – przed zabrudzeniami, kipiącym sosem lub zupą, a także licznymi innymi. W razie potrzeby, kucharz może odpiąć swój fartuch i w czystym ubraniu podejść do gości, aby opowiedzieć im o menu swojej restauracji. Fartuchy mają zwykle uniwersalny krój – wiązany z tyłu i/lub zakładany od góry. Krótszą odmianą fartucha jest tak zwana zapaska.

Istotną grupę ubrań kucharskich stanowią nakrycia głowy. Służą one przede wszystkim jako osłona, uniemożliwiająca wpadanie włosów kucharza do przygotowywanych potraw. Nakrycia głowy mogą pełnić także inne funkcje – na przykład informować o randze danego kucharza. Najczęściej stosowane to tradycyjne czapki kucharskie (tzw. budyniówka), bandanki, furażerki (czapki pozbawione daszka), czapki z daszkiem, toczki oraz różnego rodzaju czepki.

Spodnie kucharskie powinny zapewniać ochronę przed wysokimi temperaturami, w takich przypadkach jak zalanie lub rozlanie gorących płynów. Dlatego powinny być wykonane ze sztywnego, przepuszczającego powietrze materiału. Ważne jednak, aby również były wygodne i nie utrudniały przemieszczania się lub wykonywania pracy. Dobrze, jeśli spodnie będą wyposażone w dwie kieszenie oraz ściągacze na nogawkach.

Obuwie stosowane w pracy w gastronomii powinno mieć antypoślizgową podeszwę, uniemożliwiającą poślizgnięcie się nawet na rozlanej kałuży oleju. Ponadto dobrze, jeśli buty będą miały wzmocniony nosek, chroniący stopy przed upadkiem ciężkich przedmiotów. Powinny też być wygodne oraz wyposażone w otwory wentylacyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here